Syrská vláda povolí mezinárodním expertům přístup do skladišť svých chemických zbraní. V rozhovoru, který v pondělí odvysílala čínská státní televize CCTV, to řekl sám prezident Bašár Asad.

Varoval ale zároveň, že by rebelové mohli zabránit zahraničním inspektorům v dosažení některých lokalit. Spojené státy Asad kritizoval za jejich vyhrožování útokem na Sýrii kvůli jejímu chemickému arzenálu. USA si podle Asada hledají "záminku" pro válku.

Damašek je prý odhodlán splnit rusko-americkou dohodu a předat svůj arzenál chemických zbraní pod mezinárodní kontrolu, citovala Asadovo ujištění agentura AP. Syrská vláda podle něj nebude mít "žádný problém" vzít experty do míst, kde jsou chemické zbraně skladovány.

Do některých z nich ale podle Asada bude možná těžké se dostat kvůli pokračujícím bojům mezi syrskou armádou a rebely. "Mluvím o místech, kde jsou gangsteři. Ti možná budou chtít zabránit příjezdu expertů," prohlásil Asad v rozhovoru s čínskou reportérkou.

Damašek splnil první bod rusko-americké dohody ze Ženevy, když v sobotu předal Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu seznam svých chemických zbraní a míst, kde se vyrábějí a skladují. Žádné podrobnosti o obsahu tohoto dokumentu OPCW nezveřejnila.

Inspektoři OSN mají být vysláni do Sýrie ještě před koncem roku, aby do poloviny příštího roku zajistili likvidaci syrského chemického arzenálu.

USA jsou ve střehu

Dohoda o kontrole a likvidaci syrského chemického arzenálu, k níž 14. září dospěli ministři zahraničí USA a Ruska, zabránila alespoň prozatím hrozící vojenské intervenci USA v Sýrii. Americký prezident Barack Obama ale řekl, že je připraven v Sýrii zasáhnout vojensky, a to i bez mandátu OSN, jestliže Asad ustanovení dohody nedodrží. Asad tyto hrozby kritizoval jako snahu nalézt "záminku k válce".

"Když budou USA chtít najít záminky k válce, pak je také najdou," prohlásil.

USA, Francie a Velká Británie, které předložily v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Sýrii a které zároveň prosazují zařazení hrozby silou vůči Damašku v případě neplnění dohody o likvidaci chemických zbraní, se podle Asada "jen snaží vyjít jako vítězové z války proti Sýrii, která je jejich imaginárním nepřítelem".

Impulsem k současné intenzivní diplomatické iniciativě Západu vůči Sýrii byl chemický útok z 21. srpna, při němž byl na damašském předměstí Ghúta podle zjištění inspektorů OSN použit nervový plyn sarin. Zabito bylo přes 1400 lidí a Spojené státy ze spáchání tohoto útoku obvinily syrské vládní síly. Syrská vláda to ale popřela a připsala vinu povstalcům.

Odpovědnost vládních sil za útok znovu odmítl také Asad. Jeho síly prý neměly důvod nasadit chemické zbraně v době, kdy získávaly v dané oblasti převahu a kdy v centrálním Damašku pobývali inspektoři OSN.

"Máme přiznání od teroristů, kteří přivezli ty (chemické) látky ze sousedních zemí," prohlásil Asad v čínské televizi. Řekl také, že Sýrie vyráběla chemické zbraně od 80. let, a je tedy logické, že je jich v zemi velké množství. S výrobou prý ale přestala přinejmenším před 15 lety a jejich zásoby jsou uskladněny "za speciálních podmínek", zabraňujících komukoliv s nimi manipulovat.

"Není zde proto žádný důvod k obavám. Chemické zbraně v Sýrii jsou na bezpečném místě, které je zajištěno a které je pod kontrolou syrské armády," ujistil Asad.