Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj měl ve vězení strávit pět let za údajný podvod. Soud v severoruském Kirovu ale trest ve středu změnil na podmíněný.

Navajnyj se podle soudu dopustil podvodu při správě podniku Kirovles. Jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 uzavřel tajnou dohodu s závodem, v jejímž důsledku firma údajně přišla podvodem o 10 tisíc plnometrů dřeva.

Pětiletý verdikt soud ponechal v původní výši, hlavní body Navalného odvolání neuznal.

Spolu s Navalným byl v procesu souzen i jeho údajný komplic Pjotr Oficerov, jehož čtyřletý trest soud rovněž změnil na podmínku. Oba muži ale musí zaplatit pokutu půl milionu rublů (téměř 300 tisíc korun).

Sedmatřicetiletý advokát, blogger a politik považuje proces za politickou mstu Kremlu. Podle ruských právníků i dnešní zmírnění verdiktu zkříží Navalného politické plány, protože podle ruských pravidel i podmínečné odsouzení znamená vyloučení z politické soutěže.

Navalnyj se letos v srpnu zúčastnil voleb moskevského starosty a skončil v prvním kole s 27 procenty na druhém místě. Výsledek voleb soudně napadl. "Já ani mí kolegové v našem politickém boji neustaneme," řekl Navalnyj bezprostředně po vyhlášení verdiktu.

"Je mi jasné, že úřady se všemožně snaží vyhnat mě z politiky prostřednictvím vykonstruovaných kauz. Tohoto cíle se jim nepodaří dosáhnout," konstatoval.

Rusko chce ukázat příznivou tvář

Podle prvních ruských komentářů úřady znepokojovala možnost, že kvůli dlouhodobému uvěznění populárního kritika vyjdou do ulic tisíce opozičně naladěných Rusů. V době příprav na zimní olympiádu v Soči, kterou Kreml považuje za šanci zviditelnit příznivou tvář režimu, nechce Moskva připustit další šrámy na své pověsti.

Navalnyj tak do vězení nepůjde, ale zároveň kvůli podmíněnému trestu bude po dlouhá léta zbaven možnosti aktivní politické práce.

Kreml v první reakci popřel, že by hlava státu rozsudek jakkoli ovlivňovala. "Nedomníváme se, že by stanovisko prezidenta Vladimira Putina rozhodování nějak ovlivnilo," řekl novinářům jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

Šéf prezidentské komise pro lidská práva Michail Fedotov v reakci na středeční verdikt moskevskému rozhlasu řekl, že na Navalného se možná bude vztahovat amnestie, kterou Putin hodlá letos vyhlásit při příležitosti 20. výročí schválení ruské ústavy. Rozsah amnestie je nyní předmětem úvah, pesimisté ale rozsáhlejší milosti vylučují.