Sýrie zničila své deklarované provozy na výrobu chemických zbraní. Splnila tak v termínu první krok chemického odzbrojení, dalším je zničení chemikálií. Sýrie se má podle dohody zbavit chemického arzenálu do poloviny příštího roku.

O ukončení první fáze ve čtvrtek informovala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která na odzbrojení dohlíží.

Ve své zprávě OPCW uvádí, že její specialisté prohlédli 21 z 23 deklarovaných provozů, v nichž Sýrie zbraně vyráběla nebo mísila. Na dvě místa se z bezpečnostních důvodů inspektoři dostat nemohli. Zařízení z těchto továren prý bylo ale předem převezeno do oblastí, které kontroluje armáda, a tam ho OPCW prověřila.

"OPCW ověřila a byla svědkem zničení všech 23 deklarovaných míst, kde se chemikálie vyráběly, mísily a plnily," stojí ve zprávě organizace.

Sýrie má dle dohody a také rezoluce OSN do 1. listopadu vyřadit z provozu výrobny zbraní a pak do poloviny příštího roku zlikvidovat samotné chemikálie.

Dohoda o chemickém odzbrojení Sýrii uchránila před útokem, jímž USA chtěly zemi potrestat za nasazení chemických zbraní v současném občanském konfliktu. Chemický útok na oblasti východně od Damašku není zcela objasněn. Zemřelo při něm několik set lidí, avšak Damašek se od útoku distancuje, byť mu jej USA vzhledem k obdrženým údajným důkazům připsaly.

 

Asad: Přestaňte podporovat opozici

Další krok podnikl syrský prezident Bašár Asad, když ve středu krátce jednal se zmocněncem pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Podle agentury AFP šlo o klíčové setkání, které by mohlo přispět k uspořádání mírové konference o Sýrii.

Asad prohlásil, že úspěch mírových rozhovorů, které by měla konference umožnit, závisí na tom, zda určité státy přestanou podporovat teroristické skupiny. Právě tak syrská vláda označuje opozici.

"Úspěch jakéhokoli politického řešení je vázán na zastavení podpory teroristickým skupinám a na vyvíjení tlaku na státy, které za nimi stojí," řekl Asad Brahímímu.

Mírová konference se připravuje od května, ale všechny předchozí termíny byly postupně odloženy. Nyní se předpokládá, že by se jednat mohlo v listopadu v Ženevě.

Přítomni mají být kromě spojenců Damašku a opozice také zástupci syrské vlády a jejích oponentů. Vláda ale odmítá jednat s ozbrojenou opozicí, ta zase chce jistotu, že Asad nebude zahrnut do žádné příští vlády.