Smog v Pekingu trápí tamní obyvatele a raději se mu vyhýbají i turisté. Na návštěvnických statistikách to je čím dál víc znát.

Čínskou metropoli v porovnání s loňským rokem navštívilo o 50 procent zahraničních turistů méně, jak vyplývá z dat poskytnutých čínskými cestovními kancelářemi.

"Minulý rok město navštívilo 20 tisíc turistů, ale v prvních třech čtvrtletích tohoto roku to bylo pouze 10 tisíc," komentoval pro WSJ.com výsledky průzkumu Kuo Ling-mej, ředitel marketingu agentury Travel and Tours.

Prognózy nepočítají s tím, že by se do konce roku čísla výrazně zvýšila. Tím pádem bude Peking čelit prvnímu poklesu v počtu návštěvníků od roku 2008, kdy bylo cestování odstunuto na vedlejší kolej kvůli finanční krizi.

Místní vláda přijala na počátku října opatření, která se měla s extrémním znečištěním vzduchu vypořádat. Při silném smogu tak mohou v sudých dnech do ulic vyjíždět pouze auta se sudým číslem na poznávací značce, zatímco v liché dny tomu je naopak. Podle analytiků je ovšem toto opatření platné až od velmi vysokých hodnot znečištění, takže k němu bude přistoupeno pouze několikrát do roka.

Pozornost médií přitáhlo zrušení koncertu americké jazzové zpěvačky Patti Austinové. Letos v říjnu dostala kvůli znečištění ovzduší v metropoli silný astmatický záchvat a vystoupení se nekonalo.

Kvalita vzduchu značně znepokojuje čínské vedení, protože představuje častou příčinu stížností obyvatel. Lidé znečištění a smog berou jako další důkaz nerovnosti v zemi.

Domácí sdělovací prostředky přinášejí zprávy líčící nákladné čističky vzduchu, jaké mají vládní činitelé v domech i kancelářích, stejně jako informace o farmách pěstujících biopotraviny výlučně pro vládní kádry. Ty se tak nemusí bát běžných potravin s rizikem kontaminace či nízké kvality.

The Wall Street Journal upozorňuje, že do Číny přestávají jezdit turisté ze sousedních asijských velmocí Japonska a Jižní Koreje. Hlavně napětí mezi Japonskem a Čínou, za kterým stojí konflikt o souostroví ve Východočínském moři, zapříčinil meziroční snížení počtu japonských turistů v Číně o 54,5 procenta.

Podle Národní turistické kanceláře ale navzdory tomu turistický sektor v Číně stále roste, píše WSJ.com. Oproti prvnímu pololetí loňského roku stoupl o 10,7 procenta. Místo cizinců totiž začínají za cestování a volný čas utrácet i sami Čínané.