Filipínský Červený kříž má informace, že v důsledku řádění nejsilnějšího světového tajfunu v letošním roce zemřelo ve městě Tacloban na ostrově Leyte až tisíc lidí a na ostrově Samar 200 lidí, uvedla agentura Reuters. Předchozí odhady hovořily o zhruba 120 obětech. Zprávy o mrtvých přicházejí se zpožděním kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení s postiženými oblastmi. Česká ambasáda na Filipínách nemá informace, že by mezi zraněnými či mrtvými byli čeští občané, uvedl pro ČTK konzul Jakub Černý.

Podle šéfky Filipínského Červeného kříže Gwendolyn Pangové jde zatím o předběžné zprávy, které získali od týmů v Taclobanu a na ostrově Samar. "Naše týmy viděly v Taclobanu asi tisíc bezvládných těl. V provincii Samar pak 200 mrtvých. Ověřujeme to," uvedla Pangová.

Agentura Reuters citovala představitele filipínského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof, podle nějž byly ve městě Tacloban, které má kolem 220 000 obyvatel, částečně či zcela zbořeny téměř všechny domy.

"Téměř všechny domy byly poškozeny, mnohé jsou zcela zničené. Jen několik domů zůstalo stát, ale i ty nesou stopy škod," řekl mluvčí zmíněného úřadu Rey Balido. "Naši lidé nemohou určit počet mrtvých kvůli přerušenému telekomunikačnímu spojení," dodal.

Podle Jakuba Černého, konzula z ambasády v Manile, se v zasažené oblasti mohou nacházet čeští občané. "Nemáme ale informace o tom, že by mezi zraněnými či mrtvými byli Češi. Nezaznamenali jsme žádné volání o pomoc, nikoho ve svízelné situaci," uvedl pro ČTK Černý. Jak upřesnil, na Filipínách žije dlouhodobě necelých sto Čechů. "Pokud jde o cestovatele, Češi mají bohužel tendenci se neregistrovat, takže v databázi krátkodobých cestovatelů DROZD je maximálně deset osob. Nelze vyloučit, že jsou tady i další, na druhou stranu teď není hlavní sezona," dodal český konzul.

Tajfun Haiyan udeřil na Filipíny plnou silou v pátek. Způsobil sesuvy půdy a záplavy a přerušil dodávky elektrického proudu a telekomunikační spojení v několika provinciích. Obnova těchto služeb může podle úřadů trvat několik dní.

Před tajfunem byl preventivně evakuován asi milion lidí v 37 provinciích. Letiště v oblasti centrálních Filipín zůstávají nadále uzavřená a nefunguje ani trajektová doprava. Armáda oznámila, že do města Tacloban posílá nákladní letouny s humanitární pomocí. Jak napsala agentura AFP, do zasažených oblastí jsou vypravovány k záchranným pracím tisíce vojáků.

Meteorologové již dříve varovali, že bouře by mohla být stejně devastující jako tajfun Bopha z roku 2012, který na jižních Filipínách usmrtil minimálně 1000 osob.

Nejnovější supertajfun Haiyan se prohnal oblastmi, které se teprve vzpamatovávaly z mohutného zemětřesení o síle 7,3 stupně z minulého měsíce a kde mnoho lidí ještě bydlí v provizorních stanech, připomněl zpravodajský server BBC News.

Tajfun, jenž by podle agentury Reuters mohl být vůbec nejmocnějším světovým tajfunem, jaký kdy zasáhl pevninu, již podle agentury AP filipínské souostroví opustil a pokračuje k Vietnamu a Číně.