Dělníci v japonské elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 značně poškodilo zemětřesení a vlna tsunami, začali odstraňovat jaderné palivové tyče z úložné nádrže v budově reaktoru čtvrté jednotky.

Tato složitá operace je považována za nezbytný krok k zajištění elektrárny, napsal zpravodajský server BBC News.

Podle provozovatele elektrárny, firmy Tepco, potrvá více než dva dny odstraňování prvních 22 palivových tyčí. Celkem je třeba odstranit více než 1500 tyčí; tato riskantní a nebezpečná operace by podle odhadů měla trvat zhruba rok.

Palivové tyče – čtyři metry dlouhé duté válce obsahující kuličky uranového paliva – budou vyzvedávány po 22 v sudech s vodou s pomocí jeřábu, který byl nad poškozeným reaktorem postaven. Po vyzdvižení budou tyče uloženy do bezpečnější úložné nádrže s chladicím systémem.

Důležitá operace začala v pondělí odpoledne. "V 15:18 místního času jsme pomocí jeřábu začali vytahovat první sadu tyčí," potvrdil Masayuki Ono, mluvčí společnosti TEPCO, pro BBC.

Podle expertů je zásadní, aby byly sudy naprosto vodotěsné, aby se tyče nedostaly do kontaktu se vzduchem. V opačném případě existuje značné riziko přehřátí a kontaminace. Problém mohou podle agentury Kjódó představovat i sutiny, které během exploze spadly do úložné nádrže. Mohly by zkomplikovat vyzvedávání palivových tyčí.

Čtvrtá jednotka jaderné elektrárny byla v době zemětřesení v březnu 2011 mimo provoz a její jádro se neroztavilo, jako se to stalo u tří zbylých jednotek. Výbuch vodíku ale strhl střechu a část zdí budovy, a oslabil tak její strukturu.

Společnost Tepco už od té doby budovu zpevnila, ale odborníci míní, že nechávat tolik palivových tyčí v úložné nádrži budovy, která by nemusela přestát případné další zemětřesení, je značné bezpečnostní riziko.