Likvidovat syrské chemické zbraně na svém území se po Albánii zdráhá i Belgie. Ministr obrany Pieter De Crem v pondělí podle AFP prohlásil, že je pro poskytnutí pomoci ke splnění tohoto cíle, nicméně není nakloněn tomu, aby se tyto zbraně ničily v jeho zemi.

Belgie byla jednou ze zemí, na které se Spojené státy obrátily s žádostí, aby se zapojily do likvidace syrských chemických zbraní.

"Chtěl bych v tom pomoci, ale nejsem nakloněn tomu, aby se to udělalo u nás," sdělil podle agentury ministr vlámské rozhlasové stanici VRT.

Řekl, že Belgie je připravena pomoci s inventarizací těchto zbraní i s jejich neutralizací. "Ale myslím si, že by se to spíš mělo provést... na syrském území." Přeprava těchto zbraní někam jinam by podle něj byla velmi obtížná.

Odmítla i Albánie a Norsko

Umožnit likvidaci části syrských chemických zbraní na svém území odmítla už minulý týden v pátek Albánie.

Záporná odpověď předsedy vlády Ediho Ramy některé pozorovatele poměrně překvapila, neboť Albánie stejně jako Kosovo, jehož obyvatelstvo je převážně albánské, Spojeným státům za mnohé vděčí, především za svobodu a nezávislost.

Koncem října stejnou žádost už odmítlo Norsko. I Oslo ovšem v této souvislosti slíbilo jinou pomoc, například při přepravě zbraní ze Sýrie.

 

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v pátek přijala plán zničení syrských chemických zbraní mimo Sýrii do poloviny roku 2014.

Počítá se s tím, že vzhledem k bojům v Sýrii bude část arzenálu k likvidaci vyvezena do jiné země, zatím však není jasné, do které. Kromě toho je ještě nezbytné vypracovat plán, jak chemické látky bezpečně provézt přes syrské území zmítané občanskou válkou do přístavu v severní Sýrii.