Komunističtí pohlaváři se v 50. letech minulého století obávali vzrůstajícího vlivu západních zemí. Československá tajná služba proto v roce 1957 připravila teroristický útok na prefekta departmentu Bas-Rhin Andrého Trémeauda, kterým údajně chtěla zabránit sbližování Německa s Francií. A provedla ho.

Agenti Státní bezpečnosti (StB) Stanislav Tomeš a Michal Michel ukryli bombu do krabičky s doutníky, kterou odeslali prefektovi. Předpokládali, že se mu dostane do rukou na recepci u příležitosti zasedání Evropského společenství uhlí a oceli. Místo politika však krabici otevřela jeho žena Henriette. Při výbuchu na místě zemřela.

Ač se atentát ve francouzském Štrasburku odehrál před více než půl stoletím, viníky bylo možné ještě před několika lety potrestat. Dnes už to neplatí.

Michal Michel v roce 2010 zemřel a stíhání Stanislava Tomeše zastavil loni Městský soud v Praze pro jeho špatný zdravotní stav a délce soudního řízení. Nejvyšší soud sice v úterý konstatoval, že při zastavení stíhání byl porušen zákon, verdikt ale kvůli promlčecí lhůtě nezměnil.

"Náš výrok je pouze výrokem akademickým. Jinými slovy, pro pana obviněného se jeho procesní situace kromě tohoto výroku naprosto nemění," řekla předsedkyně senátu Danuše Novotná.

Vyšetřování českých a francouzských policistů se dostalo na stůl české justice díky Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, které se dokumenty v této kauze zabývá od roku 1996.

Ředitel úřadu Pavel Bret je proto rozhodnutím soudu frustrován. "Byla to vražda, verdikt měl prostě padnout," říká v rozhovoru pro IHNED.cz. Podle něj byla zmařena dlouhá léta vyšetřování i oslabena důvěra s francouzskými partnery, kteří na případu spolupracovali. "Zároveň to nepochybně poškodilo rodinu té nešťastné ženy, která při atentátu zemřela," dodal.

Justice řízení v roce 2007 přerušila, o tři roky později následně jeden z dvojice údajných atentátníků Michel zemřel. Když druhý obviněný Tomeš donesl znalecký posudek, podle něhož se ze zdravotních důvodů nemohl soudního řízení zúčastnit, soudkyně v roce 2012 řízení zastavila.

Stížnost ministryně Benešové

Právě nejasnosti ohledně Tomešova zdravotního stavu přiměly ministryni spravedlnosti v demisi Marii Benešovou ke stížnosti pro porušení zákona. Poukázala na to, že Tomešův stav není tak špatný - měl například řidičský průkaz i zbrojní pas.

Nejvyšší soud potvrdil, že Městský soud v Praze skutečně chyboval a nezohlednil všechny okolnosti. Například nevycházel ze všech lékařských zpráv, které měl k dispozici. Znalecký posudek tak nehodnotil v souvislostech. Ani samotná délka řízení prý nebyla důvodem k zastavení stíhání.

Tomešův advokát Michal Pacovský však původní verdikt soudu označuje za lidský. "Postavit obžalovaného před soud, který by se konal v nemocnici na kardiologickém oddělení s připraveným operačním sálem, to si myslím, že není důstojné toho, jak se naše republika změnila," řekl.

Srovnávání se zločiny nacismu, jejichž pachatelé čelili soudům i v pokročilém věku, odmítl. "Řešíme jen jednu vraždu," řekl advokát.

Z materiálů Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nicméně vyplývá, že atentát na prefekta nebyla jedinou akcí československé StB v této oblasti. Tehdejší rozvědka měla údajně vytvořit fingovanou organizaci, která měla požadovat navrácení Alsaska a Lotrinska Německu.