Členové německé sociální demokracie (SPD) ve vnitrostranickém referendu schválili koaliční smlouvu s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Merkelové.

Po sečtení hlasů to v sobotu oznámila předsedkyně volební komise SPD Barbara Hendricksová.

Tři měsíce po parlamentních volbách tak už nic nebrání vzniku nové vlády. CDU i její bavorská sesterská organizace CSU totiž schválily koalici už dříve.

V úterý by poslanci měli Angelu Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou.

V referendu hlasovalo téměř 370 000 z 475 000 členů SPD. Účast tak dosáhla 77,8 procenta a výrazně překročila dvacetiprocentní hranici, kterou vedení socialistů stanovilo jako minimum pro to, aby byl výsledek referenda závazný.

Pro vstup SPD do koalice se vyslovilo přes 256 000 sociálních demokratů, tedy 75,9 procenta hlasujících. Proti bylo 81 000 členů SPD. Téměř deset procent odevzdaných hlasů bylo neplatných.

"Byl to festival vnitrostranické demokracie, festival demokracie jako takové," řekl ke korespondenčnímu referendu, které trvalo téměř dva týdny, předseda SPD Sigmar Gabriel.

Strana byla podle něj nejvíc politicky angažovaná za posledních 30 let. "Jsem přesvědčen, že jsme nastavili nový standard," uvedl Gabriel.

Předseda strany poděkoval všem účastníkům hlasování, dokonce i těm, kteří vznik velké koalice odmítli. "Nyní chceme těch 24 procent lidí, kteří hlasovali proti, v nadcházejících čtyřech letech přesvědčit, že těch 76 procent mělo pravdu," řekl Gabriel.

Na vyhlášení výsledků v budově bývalého nádraží v berlínské čtvrti Kreuzberg dorazilo několik set sociálních demokratů. Vyhlašování výsledků provázel častý potlesk, nejsilněji zazněl při oznámení volební účasti a při zveřejnění celkového výsledku referenda.

V zářijových volbách sice CDU/CSU s velkým náskokem zvítězila, těsně ale nedosáhla na většinu ve Spolkovém sněmu.

Z parlamentu navíc vypadla liberální FDP, která tvořila s konzervativci koalici v minulém volebním období.

Německo se proto vrátí k velké koalici, kterou Merkelová vedla už v letech 2005 až 2009.

V novém kabinetu by měla CDU získat úřad kancléřky a pět ministerstev. Podle dohody, kterou koaliční strany zveřejnily, bude řídit resorty financí, vnitra, obrany, zdravotnictví a školství. Jména ministrů zatím zveřejněna nebyla, podle médií ale ve funkci ministerstva financí bude pokračovat Wolfgang Schäuble.

Bavorská CSU by měla získat ministerstvo dopravy, které nově bude zodpovídat i za digitální agendu. Kromě toho strana nominuje ministra zemědělství a ministra pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

SPD připadne šest úřadů. Gabriel, který bude ve vládě vicekancléřem, by podle informací médií měl získat ministerstvo hospodářství, k němuž bude nově přiřazena i oblast energetiky.

Na ministerstvo zahraničí se vrátí Frank-Walter Steinmeier, který tento úřad vedl už za předchozí velké koalice. Na ministerstvo práce a sociálních věcí by SPD měla vyslat svou generální tajemnici Andreu Nahlesovou, ministerstvo spravedlnosti by měl převzít Heiko Maas, resort životního prostředí Barbara Hendricksová a ministerstvo pro rodinu Manuela Schwesigová.

Jména pravděpodobných ministrů zveřejnila v pátek německá média a SPD informace nepopřela. Oficiálně by ale své kandidáty do vlády měly všechny koaliční strany představit až v neděli.