Vlna protestů proti stoupající nezaměstnanosti a chudobě, které začaly ve středu v Tuzle a hrozí přerůst v největší sociálně motivované nepokoje od skončení války z 90. let, se v pátek podle médií rozšířila do třicítky měst po celé Bosně.

Hlášeny jsou desítky zraněných. Podle agentury Reuters zasáhla policie v Sarajevu ochromujícími granáty a gumovými projektily. Protestující tam vtrhli do sídla regionálních úřadů a podpálili ho. Podobně si lidé počínali i v Zenici a v Tuzle. V bosenskosrbské metropoli Banja Luce se konal poklidný protest.

Demonstrace začaly v Tuzle na severovýchodě Bosny ve středu a na šest tisíc lidí v nich pokračovalo i ve čtvrtek. Večer se ale situace přiostřila, když na policisty začalo létat kamení, vajíčka a světlice. Strážci pořádku reagovali slzným plynem, a když radikální část demonstrantů začala rozbíjet výlohy a zapalovat odpadkové koše, dav rozehnali. Na 130 lidí utrpělo zranění.

List Dnevni Avaz napsal, že v Tuzle se v pátek sešlo kolem 13 000 lidí. Zástup se odpoledne vydal od vyhořelé budovy regionální vlády k sídlům dalších institucí, včetně soudu a prokuratury.

Ze solidarity s Tuzlany vyšly ve čtvrtek do ulic stovky obyvatel i v dalších městech především bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH) - Sarajevu, Mostaru, Zenici a Bihači. Také v Sarajevu se ve čtvrtek demonstranti střetli s příslušníky bezpečnostních sil, z nichž čtyři byli podle sdělení policie se zraněními převezeni do nemocnice.

Podle některých médií se v pátek protesty rozrostly až do 33 měst nejen ve federaci, ale i v Republice srbské, včetně její metropole Banja Luky, kde ale manifestace proběhla v klidu. Demonstruje se i v autonomním kantonu kolem Brčka, kde nespokojenci podle deníku Dnevni Avaz zajali starostu, který se snažil situaci uklidnit.

Demonstrace odrážejí rostoucí nespokojenost s neustálým hašteřením politiků, které trvá od konce války z let 1992-1995 a blokuje řízení země a ekonomický rozvoj. Řada státních firem po privatizaci zkrachovala a další je následují. Mnoho lidí tak přišlo o práci a zemí se šíří chudoba. Míra nezaměstnanosti v Bosně dosáhla 27,5 procenta a podle Reuters je na Balkáně nejvyšší.

Na základě daytonských mírových dohod, které v roce 1995 ukončily občanskou válku, tvoří Bosnu dvě výrazně autonomní entity - FBaH a RS. Kromě nich existuje správní celek kolem města Brčko na severu země, protože se FBaH a RS nedokázaly dohodnout, komu připadne.