Přesto je to právě on, kdo stále pevně drží otěže a bez ohledu na okolnosti tlačí cirkus na čtyřech kolech na úplný vrchol mezi sportovními značkami.

Britský promotér Bernie Ecclestone má již dávno vyděláno (s majetkem ohodnoceným americkým časopisem Forbes přes čtyři miliardy dolarů patří do čtvrté stovky nejbohatších lidí světa), věk na odchod do důchodu taktéž, problémy a kontroverze kolem jeho osoby i jeho rodiny plní bulvární rubriky a formuli rozhodně nepomáhají. Své dítě ale hodlá opečovávat a piplat dále.

V 50. letech se dvakrát za volantem pokusil kvalifikovat do závodu formule 1 (neúspěšně), v letech 70. vlastnil tým Brabham (úspěšněji – v roce 1978 prodal stáj za 40násobek kupní ceny), největší terno ale udělal jako svrchovaný vládce nad celým seriálem.

Od roku 1978, kdy začal šéfovat Asociaci konstruktérů F1 (FOCA), seriál v podstatě nepřetržitě posiloval na velikosti i na obchodním významu. Závody F1 se staly tím nejprestižnějším, na co může sportovní promotér dosáhnout, závodníci globálními celebritami a F1 značkou s miliardovou hodnotou. Všechno za dozoru Bernieho Ecclestona, který se za prosazením svých zájmů nebál jít až na hranu a nadělat si nepřátele. Od funkcionářů FIA přes šéfy jednotlivých stájí F1 až po zájemce o celý seriál.

Poslední v této řadě momentálně stojí německá mediální společnost Constantin Medien, která v únoru prohrála s Ecclestonem soud, ve kterém požadovala 144 milionů USD za to, že Ecclestone v roce 2005 zmanipuloval prodej podílu v F1 tak, aby jej získala CVC, kterou si Ecclestone vybral.

Šéf rizik BayernLB Gerhard Gribkowsky, kterého měl Ecclestone uplácet, si už přitom odpykává 8,5letý trest za korupci a daňové úniky a Ecclestona v tomtéž případě soud v německém Mnichově čeká.

Soud jej sice v únoru očistil z obvinění, že by transakce poškodila dalšího z vlastníků akcií, společnost Constantin Medien, otázka nyní ale stojí, je-li Ecclestone korupčník, nebo nikoliv. Rozsudek má padnout v dubnu.

Ukončit kariéru malého velkého muže F1 tak může mnichovský soud. Tedy ten samý, jenž minulý týden patrně uzavřel kariéru fotbalové legendy a šéfa Bayernu Uliho Hoenesse, který si odsedí 3,5 roku za daňové úniky. „Pokud Ecclestona soud uzná vinným z uplácení, neexistuje možnost, že by mohl dál šéfovat formuli 1,“ napsal redaktor BBC a expert na F1 Andrew Benson.


 

Začala nová sezona seriálu formule 1, který už dávno není jen soubojem odvážných o titul nejrychlejšího jezdce, ale je i mašinou na peníze.

- Kdo na miliardovém byznysu jménem formule 1 vydělává, a kdo je naopak na pokraji bankrotu?

- Jak probíhá mezinárodní boj o zapojení do seriálu formule 1?

- A jak se daří "formulovým" akciím?

Odpovědi najdete ve velkém tématu v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související