Francie prozatím nehodlá dokončit chystané předání první ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které si objednalo Rusko.

Prezident François Hollande totiž kontrakt kvůli ruskému podílu na ukrajinské krizi pozastavil. Krok ihned uvítaly USA i NATO. Moskva reagovala tím, že změna je nepříjemná, nicméně ne tragická.

Francie se rozhodla předávku zastavit i přesto, že embargo EU na import a export zbraní a souvisejícího materiálu Rusku se nevztahuje na již podepsané smlouvy. Francie navíc ještě před vypuknutím krize obdržela vysokou finanční zálohu.

O dalším postupu se má rozhodnout v listopadu.

Ve středu se zároveň ukrajinský prezident Petro Porošenko dohodl s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem na "režimu zastavení bojů" na východě Ukrajiny.

Kreml informaci ve středu ráno popřel. Odpoledne ale vystoupil Putin s prohlášením, ve kterém vyzval Kyjev i povstalce ke klidu zbraní. A zároveň vyjádřil naději, že obě strany se na způsobu mírového urovnání konfliktu dohodnou už v pátek 5. září.

PUTINŮV NÁVRH NA PŘÍMĚŘÍ

1. Ukončení všech útočných operací.

2. Stažení jednotek ukrajinské vlády tak, aby nemohly ostřelovat obydlená místa.

3. Mezinárodní kontrola klidu zbraní.

4. Žádné nálety v konfliktní zóně.

5. Výměna zajatců podle principu "všechny za všechny".

6. Otevření humanitárních koridorů v Donbasu.

7. Zahájení oprav sociální a důležité infrastruktury v Donbasu.

"V prvé řadě je třeba zastavit útočné operace ozbrojených sil a jednotek ozbrojenců na Doněck a Luhansk na jihovýchodě Ukrajiny," uvedl Putin. Na plánované příměří by podle něj měli na místě dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

Ruský prezident také připravil sedmibodový plán ukončení konfliktu. Jeho součástí je ukončení bojů na zemi i ve vzduchu, stažení ukrajinské armády, výměna zajatců, vytvoření humanitárního koridoru, ustavení mezinárodní pozorovací mise a rekonstrukce postižených míst v Donbasu.

Obama: Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko

Ke konfliktu se vyjádřil i prezident USA Barack Obama, který přiletěl do estonského Tallinnu řešit bezpečnostní otázky. "Příměří na Ukrajině bude efektivní jen tehdy, pokud Rusko přestane předstírat, že není aktivní v tomto konfliktu, a přestane posílat vojáky a zbraně do země," prohlásil.

Vyzval také celý svět k podpoře ukrajinské ekonomiky. USA podle něj budou nadále poskytovat výcvik ukrajinské armádě, aby byla silnější.

Podle Obamy ruské činy na Ukrajině škodí Rusku a Moskva musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. "Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko," řekl.

Severoatlantická aliance je podle Obamy připravena bránit všechny své členy.

Sobotka se může vůči sankcím vymezit

Ve středu se opět řešily i případné protiruské sankce. Jednala o nich Evropská unie i česká vláda. Ta ve středu schválila mandát pro premiéra Bohuslava Sobotku k dalšímu jednání. To mu umožňuje, aby se vůči některým protiruským sankcím vymezil.

"Česká republika uplatní k podobě sankcí připomínky zejména s cílem ochránit strojírenský export v oblasti takzvaného dvojího určení," uvedl Sobotka o výrobcích, které mohou nalézt využití v civilním i zbrojním sektoru.

O ochraně českých strojírenských exportérů mluvili i další členové vlády. Česko letos do Ruska vyvezlo zboží dvojího užití v objemu 1,7 miliardy korun.

Hlasování na vládě se zdržela dvojice lidovců - Pavel Bělobrádek a Daniel Herman, kteří také neúspěšně navrhovali do usnesení doplnit odsouzení ruské agrese.

O sankcích jednalo i Slovensko, ale zatím o svém postoji nerozhodlo. Bratislava chce počkat na konkrétní návrhy opatření.

Ukrajina chce omezit dodávky plynu na Krym

Podle ukrajinské bezpečnostní rady prý hrozí, že separatisté poškodí plynovody, a přeruší tak dodávky ruského plynu do Evropy. "Ruští žoldnéři začali s kroky, které mohou vést ke zničení plynovodů na dočasně okupovaném území," oznámila rada v tiskovém prohlášení. Neuvedla ale žádné další podrobnosti.

Ukrajina chce v září značně omezit dodávky elektřiny na Ruskem okupovaný Krymský poloostrov. Ukrajinská státní energetická společnost Ukrenergo oznámila, že proud na Krym nebude dodávat mezi 9.00 a 11.00 a pak mezi 19.00 a 23.00.

Opatření, které má trvat od příštího týdne až do 30. září, je podle firmy Ukrenergo způsobeno nedostatkem paliva v ukrajinských elektrárnách.

Krymský poloostrov má jen velmi omezené vlastní zdroje a většinu energie – celkem přes 80 procent celkové spotřeby – mu dodávají právě ukrajinské elektrárny. Ty ale chtějí přednostně obsloužit zákazníky mimo Krym.