Ukrajinská generální prokuratura zahájila trestní stíhání ruských vyšetřovatelů s podezřením na "napomáhání terorismu" a vměšování do vnitřních ukrajinských záležitostí. Oznámila to v úterý ukrajinská agentura Unian. Rozhodnutí je odvetou za pondělní oznámení ruských úřadů o vyšetřování údajné genocidy ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny.

Mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin v pondělí agentuře Interfax řekl, že nezjištěné osoby z nejvyššího politického a vojenského vedení Ukrajiny vydávaly rozkazy k úplnému vyhlazení ruskojazyčných občanů. V důsledku nasazení raketometů, taktických raket a dalších druhů těžkých zbraní zahynulo podle Markina nejméně 2500 lidí a více než 300 000 lidí muselo prchnout ze svých domovů do Ruska.

Ukrajinská generální prokuratura v úterý podobná tvrzení označila za hrubé vměšování do ukrajinských kompetencí a napomáhání "teroristům" z takzvaných lidových republik v Doněcké a Luhanské oblasti. "Neodůvodněné trestní stíhání je nezákonným vměšováním do činnosti ukrajinských justičních orgánů a ukrajinské armády," uvádí se v prohlášení generální prokuratury.

Krok ruské strany je podle ukrajinských médií spíše politickým gestem. Ruští vyšetřovatelé totiž nemají žádné pravomoci mimo Rusko, stejně jako pravomoci ukrajinských prokurátorů končí na ruských hranicích.

Kyjevská generální prokuratura v úterý zároveň ostře protestovala proti pokračujícímu trestnímu stíhání ukrajinské vojenské letkyně Naděždy Savčenkové, kterou ruské úřady obviňují z podílu na smrti dvou ruských novinářů.

Podle Kyjeva byla totiž třiatřicetiletá Savčenková do Ruska unesena a má být souzena na základě nesmyslného obvinění z vraždy. Moskva trvá na tom, že se pilotka na ruské území dostala jako uprchlice. Provinila se prý tím, že vládním silám poskytla informace o místě pobytu dvou novinářů, a ti pak zemřeli při minometném ostřelování.

Z Doněcku se dál ozývá palba, boje hlásí i Luhanská oblast

Boje v největším východoukrajinském městě Doněcku neutichly ani v noci na úterý a navzdory již 25 dní trvajícímu příměří spíše zesilují. Podle ukrajinských novinářů je situace ve městě krajně napjatá, zvuky dělostřeleckých granátů a min se ozývají prakticky ze všech čtvrtí. Oproti minulým dnům se vyhrotila i situace v sousední Luhanské oblasti, kde byl po vyhlášení příměří relativní klid.

Doněcká radnice v úterý oznámila, že boje se odehrávají zejména na severním a východním okraji města. Přímý zásah údajně dostal jeden z obytných domů, o obětech ale zatím nejsou žádné informace. Za rekordní označují radní počet domácností, které byly v důsledku bojů odpojeny od dodávek plynu. Doprava a komunální služby se navzdory prakticky trvalým přestřelkám snaží zachovat normální pracovní režim.

Východoukrajinský Donbas je připraven spolupracovat s Kyjevem v oblasti hospodářství a částečně i bezpečnosti, žádný politický svazek ale není možný. V ruské televizi to prohlásil první vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin. Podle jeho kolegů ze sousedního povstaleckého Luhansku Kyjev vyhlášením zvláštního statusu pro Donbas již samostatnost tohoto regionu fakticky uznal.

"O žádné federaci nemůže být řeč," řekl Purgin. "Jsou možné ekonomické vztahy, částečně i spolupráce v bezpečnostních otázkách. Politický svazek se nepředpokládá," konstatoval. Toto stanovisko podle něj sdílí drtivá většina obyvatel Donbasu.