Funkce generálního tajemníka Severoatlantické aliance se ve středu ujal bývalý norský premiér Jens Stoltenberg, kterého spojenecké země zvolily letos v březnu. V čele aliance nahradil bývalého dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena, který ji vedl pět let.

Je paradoxem, že Stoltenberg, který byl premiérem v letech 2000 až 2001 a poté od roku 2005 do loňského října, kdysi v řadách mladých sociálních demokratů vášnivě protestoval proti NATO a tehdejším Evropským společenstvím, což jsou instituce, které později začal sám prosazovat. Členem Evropské unie však Norsko není dodnes.

Bývalý norský premiér je znám spíše jako mediátor, který se snaží najít konsenzus. Liší se tak od svého předchůdce Rasmussena, jenž neváhal použít ostré výrazy, mimo jiné na adresu Moskvy, kterou Západ obviňuje z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny, a tedy z podněcování ukrajinské krize.

"Očekávám mnohem umírněnější jazyk, bude se snažit o otevřený dialog," tvrdí norský analytik Kristian Berg Harpviken. Občas útočný Rasmussenův styl se někdy nezamlouval mimo jiné Německu. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier i přes to, že nezpochybňuje vliv Moskvy na dění na Ukrajině, v srpnu prohlásil: "Některé věci, které v posledních týdnech přišly z Bruselu, z velitelství NATO, nebyly vždycky prospěšné."

Stoltenberg byl jednomyslně vybrán jako Rasmussenův nástupce v březnu. Výběr tehdy na dálku ocenil ruský prezident Vladimir Putin. "Máme velmi dobré vztahy, včetně těch soukromých," uvedl Putin v rozhovoru pro ruskou státní televizi o Stoltenbergovi. "Jde o velmi seriózní, zodpovědnou osobu. Uvidím, jak se naše vztahy budou rozvíjet v jeho nové pozici," dodal.

Gratulační dopis Stoltenbergovi zaslal český premiér Bohuslav Sobotka. "Spojenectví v rámci NATO je pro Českou republiku základním kamenem naší bezpečnosti. Prostřednictvím našeho aktivního členství v alianci přijímáme svůj díl odpovědnosti za mír v Evropě a v severoatlantické oblasti a za mezinárodní stabilitu," napsal Sobotka v dopisu.

Rasmussen se po působení v čele Severoatlantické aliance začíná věnovat své poradenské firmě Rasmussen Global, kterou založil. Jak na svých internetových stránkách uvádí, může poskytnout poradenství v mnoha oblastech, například pokud jde o mezinárodní bezpečnost, transatlantické vztahy či Evropskou unii.