Nemocnice v severoněmeckém Hamburku propustila z infekčního oddělení Senegalce, který se zde po onemocnění ebolou léčil. Oznámila to v sobotu hamburská klinika Eppendorf s tím, že se mu daří dobře, uvedla agentura DPA.

Senegalec, který je specialistou Světové zdravotnické organizace (WHO), se nakazil při práci v laboratoři v Sieře Leone, v Německu se léčil od konce srpna. Také Francie dnes oznámila, že mladá Francouzka nakažená ebolou v Libérii je zdravá a že již opustila nemocnici v Paříži, kam byla v polovině září dopravena.

"Daří se mu dobře a již řadu dní není infekční. Máme velkou radost z toho, že se nyní může vrátit zpět do své vlasti," uvedla hamburská nemocnice.

Od pátku je v Německu další nakažený z Afriky, léčí se ve Frankfurtu nad Mohanem. O novém pacientovi je známo jen to, že je to lékař, pochází z Ugandy a že se nakazil při práci pro italskou humanitární organizaci v Sieře Leone. Jeho zdravotní stav lékaři označili jako velmi vážný, ale stabilní.

Francouzská dobrovolná pracovnice organizace Lékaři bez hranic (MSF) se podle všeho stala prvním Francouzem, který se během nynější epidemie nakazil. Žena byla v karanténě v Libérii od 16. září, kdy se u ní objevily první příznaky, a o tři dny později byla za přísných bezpečnostních opatření letecky evakuována do vojenské nemocnice v Paříži. 

V americkém Dallasu izolovaly zdravotnické úřady v sobotu 10 lidí, kteří přišli do nejbližšího kontaktu s Liberijcem, u něhož po příletu do USA propukla ebola. Skupina zatím příznaky infekce nevykazuje. Zdravotníci pozorují také polovinu z celkem zhruba sta lidí, kteří s infikovaným přišli po jeho vstupu do země v nějaké formě do kontaktu.

Americká vláda se mezitím nadále snaží rozptýlit obavy domácí veřejnosti z eboly. Epidemie tohoto smrtícího onemocnění ve Spojených státech je prý vysoce nepravděpodobná, protože americký zdravotní systém je schopen šíření nemoci zabránit.

"Zdravotnická infrastruktura ve Spojených státech je dobře vybavena k zastavení nemoci," prohlásil na tiskové konferenci ve Washingtonu šéf oddělení pro infekční choroby amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Anthony Fauci.

Ke konci září onemocnělo podle údajů WHO v západní Africe virem krvácivé horečky 7157 lidí. Nemoci jich podlehlo už více než 3300, téměř dva tisíce v Libérii, více než 700 v Guineji a přes 600 v Sieře Leone.