Zdravotní stav španělské sestry nakažené ebolou se zhoršil. Oznámila to ve čtvrtek bez dalších podrobností madridská nemocnice, kde je zdravotní sestra hospitalizována společně s dalšími šesti osobami, které lékaři preventivně monitorují.

Podle madridské regionální vlády je žena v ohrožení života. V Makedonii podle agentury Reuters zemřel Brit, u něhož bylo rovněž podezření na nákazu ebolou. Británie zavádí zdravotní kontroly cestujících mířících do země z rizikové oblasti v Africe.

"Její klinický stav se zhoršil, ale nemohu poskytnout jakékoli další informace s ohledem na vyjádřené přání pacientky," řekla o španělské zdravotnici mluvčí nemocnice Yolanda Fuentesová.

Šéf vlády madridského regionu Ignacio González dokonce naznačil, že zdravotnice je v ohrožení života. "Chceme vyjádřit svou podporu člověku, který je nakažen virem eboly, který v této chvíli trpí velmi závažnou chorobou a jehož život je ve vážném nebezpečí," prohlásil před regionálním parlamentem González.

V izolaci ve stejné nemocnici zůstává dohromady sedm osob poté, co ve středu a ve čtvrtek byli přijati čtyři lidé - tři lékaři a jeden zdravotník -, kteří ošetřovali nakaženou ošetřovatelku. Další tři osoby byly z izolace propuštěny ve středu večer, když testy na přítomnost viru eboly ukázaly negativní výsledek, informovala agentura Reuters.

Ve čtvrtek byl dán do izolace jeden z lékařů, kteří se o nakaženou zdravotní sestru Teresu Ramosovou Romerovou starali. Tento lékař tvrdí, že rukávy na ochranném oděvu, který na sobě měl, když ženu ošetřoval, byly příliš krátké. V dopise zdravotnickým úřadům, zveřejněném v listu El País, si navíc postěžoval, že během 16hodinové směny, kdy o nakaženou pečoval, mu nebylo sděleno, že pacientka má ebolu. To se prý dověděl až z tisku.

Ramosová je první osobou, která se ebolou nakazila mimo západní Afriku při ošetřování nemocných. V izolaci je i její manžel, dvě další zdravotnice čekají na výsledek testů. Ve středu byl z preventivních důvodů utracen pes Ramosových, ačkoli není prokázáno, že by zvíře mohlo být přenašečem viru.

V Makedonii zemřel Brit, u něhož bylo rovněž podezření na nákazu ebolou. Británie ve čtvrtek oznámila, že na některých svých letištích a vlakových nádražích zavádí zesílené kontroly pasažérů mířících do země ze tří nejpostiženějších států. Opatření se týká londýnských letišť Heathrow a Gatwick a terminálů pro vlaky Eurostar, oznámila britská vláda.

Obdobné kontroly na některých svých velkých letištích už ve středu zavedly také Spojené státy. Kromě toho se šestadvacet amerických kongresmanů podepsalo pod dopis pro prezidenta Baracka Obamu, ve kterém jej vyzývají k zákazu cestování do zemí západní Afriky zasažených virem eboly. Požadují také omezení vydávání víz občanům Guineje, Libérie a Sierry Leone.

Pacienti s ebolou míří i do Německa. Lipská klinika, která je na léčbu eboly vybavená, ve čtvrtek přijala pacienta ze Súdánu. Řekl to mluvčí saského ministerstva zdravotnictví Ralph Schreiber.

Z hamburské nemocnice byl už 4. října propuštěn senegalský odborník Světové zdravotnické organizace, který nemoc překonal. Od pátku je léčen ve Frankfurtu nad Mohanem také ugandský lékař, který pracoval pro italskou humanitární organizaci.

Ebola letos usmrtila přes 3860 z více než 8000 nakažených. Nejpostiženější je západní Afrika - státy Sierra Leone, Guinea, Libérie, Nigérie a Senegal.

Nejvyšší představitelé tří z nejvíc postižených zemí, guinejský prezident Alpha Condé, liberijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová a prezident Sierry Leone Ernest Bai Koroma ve čtvrtek jednají o ebole s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, šéfkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou a prezidentem Světové banky Jim Yong Kimem.

Prezident Světové banky Jim Yong Kim v rozhovoru s britským deníkem Guardian prohlásil, že nynější epidemie nemá obdoby od rozšíření viru HIV v 80. letech. Mezinárodní společenství podle něj v boji proti smrtícímu viru selhalo. "Ebola byla zatěžkávací zkouškou a my jsme selhali," citoval list Kima. Po zavlečení viru do Španělska a USA je nyní poměrně pravděpodobné, že se rozšíří i do dalších států, domnívá se Kim.

Také prezident Sierry Leone Koroma dnes prohlásil, že mezinárodní reakce na epidemii není dostatečně rychlá. "Mezinárodní reakce byla dosud pomalejší než tempo šíření nemoci," řekl Koroma prostřednictvím telemostu účastníkům washingtonské konference o ebole pořádané Světovou bankou.