Průběžné oficiální výsledky nedělních parlamentních voleb na Ukrajině potvrzují výrazný úspěch prozápadních sil.

Lidová fronta ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka zůstává i po sečtení 78,4 procent volebních lístků na prvním místě v seznamu vítězů parlamentních voleb.

Strana získala zatím 21,93 procenta hlasů, favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka má o necelé čtyři desetiny procenta méně (21,56 procenta). Sečteny byly už výsledky na ukrajinských konzulátech v zahraničí.

Podle zprávy ústřední volební komise je nadále třetí strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového s 11,07 procenta hlasů následovaná proruským Opozičním blokem (9,57), populistickou Radikální stranou (7,41) a stranou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové (5,68). Všechny ostatní strany zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou ke vstupu do sněmovny, jsou mezi nimi i nacionalisté ze strany Svoboda se 4,72 procenty.

Do Kyjeva už dorazily výsledky z volebních místností v zahraničí včetně Prahy a Brna. V České republice podle volební komise hlasování velký zájem voličů nevyvolalo, vhodit lístek do urny přišlo něco přes 2000 lidí. Osmadvacet procent z nich podpořilo Lidovou frontu, 21 procent Svépomoc a 20 procent Blok Petra Porošenka.

Ústřední volební komise rovněž informovala, že ve 198 jednomandátových volebních obvodech na Ukrajině přišlo hlasovat 52,42 procenta voličů. Nejvíce jich hlasovalo ve Lvovské oblasti (70 procent), v Ternopilské oblasti (68,28 procenta) a Volyňské oblasti (64,85 procenta). Nejnižší byla podle očekávání naopak účast v Doněcké oblasti (32,4 procenta) a v Luhanské oblasti (32,87 procenta). V Kyjevě vhodilo lístky do volebních uren 55,86 procenta voličů.

Jednání o vytvoření Kyjevské koalice už začala

Předpokládaní vítězové ukrajinských voleb zahájili hned v pondělí v Kyjevě konzultace o budoucí vládní většině.

Novinářům to sdělil Jurij Lucenko, člen vedení Bloku Petra Porošenka. Kromě prezidentské strany se podle něj jednání účastní zástupci Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka.

Lucenko novinářům řekl, že koaliční rozhovory odstartovala osobní schůzka Porošenka s Jaceňukem. K jednání o budoucí koalici mohou být později přizvány i další proevropské parlamentní strany, strana Vlast a v případě překonání pětiprocentní hranice i Svoboda.

Budoucí koalice by podle Lucenka mohla mít v jednokomorovém parlamentu většinu přes 60 procent hlasů.

Žádná koaliční jednání vítězové podle Jurije Lucenka nepovedou s populisty z Radikální strany a s funkcionáři Opozičního bloku, který se profiloval jako opora proruských voličů zejména na ruskojazyčném východě země.

Prezident Porošenko po skončení voleb v neděli prohlásil, že koaliční jednání by mělo být ukončeno do deseti dnů. Na zformování vládní většiny má parlament podle ústavy měsíc.

OBSE volby označila za svobodné a demokratické

Hlasování podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nabídlo voličům skutečnou volbu a proběhlo v souladu s demokratickými normami. "Jde o významný krok Ukrajiny ve snaze o konsolidaci volebního procesu v souladu s přijatými mezinárodními závazky," prohlásil koordinátor OBSE pro ukrajinské volby Kent Harstedt.

Samotné hlasování i sčítání hlasů bylo transparentní, kampaň byla soutěživá a průhledná. Docházelo ovšem k případům zastrašování a hrozeb namířeným proti kandidátům a členům jejich volebních štábů. Mediální scéna byla dostatečně různorodá, i když některá média pracují pod politickým či ekonomickým tlakem, řekl Harstedt.

Podle Dorist Barnettové z Parlamentního shromáždění OBSE docházelo k nesrovnalostem v práci některých volebních komisí, všeobecně ale personál volebních místností fungoval dobře.

V některých regionech se, jak známo, volby neuskutečnily, tato skutečnost ale jejich výsledek nijak neznehodnocuje, řekla Barnettová.