Prezident Barack Obama apeloval na americký telekomunikační úřad, aby zpřísnil plánovaná pravidla takzvané síťové neutrality, tj. aby na internetu nedostával přednost placený obsah. Nabízení rychlého přenosu za úplatu je podle Obamy nutné zakázat a poskytovatele internetových služeb regulovat podobně, jako jsou regulováni například poskytovatelé veřejných služeb. Obama dokonce vyzval Federální komisi pro spoje (FCC), aby placené upřednostňování výslovně zakázala.

Komise totiž začala připravovat kontroverzní nová pravidla, která by poskytovatelům internetového připojení umožnila účtovat firmám nabízejícím internetový obsah poplatky za rychlejší přenos dat k uživatelům. Úřad tak reagoval na lednové rozhodnutí odvolacího soudu, jenž odmítl původní pravidla FCC, která operátorům zakazovala zvýhodňovat některý přenášený obsah.

"Žádná služba by neměla uváznout v 'pomalém pruhu' jen proto, že neuhradila poplatek," vzkázal Obama ve videoprohlášení, které je podle agentury Reuters ojedinělým a vyjímečným komentářem Bílého domu k činnosti nezávislého úřadu.

V principu jde Bílému domu o zachování několika základních pravidel. Tím základním je, že poskytovatelé připojení nesmí uživateli blokovat přístup k žádné službě nabízející legální obsah. To by mělo zabránit tomu, aby ve své síti blokovali přístup ke službám firem, ke kterým je neváže komerční spolupráce. Poskytovatelé připojení dále nesmí úmyslně zrychlovat nebo naopak zpomalovat rychlost připojení u konkrétního obsahu. Princip síťové neutrality by se měl podle Bílého domu týkat nejen části sítě mezi poskytovatelem připojení a zákazníkem, ale celého internetu, tj. i propojení mezi jednotlivými poskytovateli těchto služeb. Posledním zásadním požadavkem je již zmíněné pravidlo, že žádná služba nesmí být odsunuta do pozadí jen proto, že neplatí zvýšené poplatky.

Proti zachování principu síťové neutrality jsou v USA samozřejmě velcí telekomunikační operátoři a poskytovatelé připojení, kterým z možnosti upředňostňování nekterých datových toků plynou nemalé zisky. Někeří z nich se již nechali slyšet, že pokud by k regulaci došlo, budou se proti tomu bránit u soudu. Změny pravidel se měly týkat např. i společností Netflix, Amazon, Disney či Google, které provozují internetové videotéky, případně mají velké datové nároky. Telekomunikační operátoři a ISP tvrdí, že potřebují příjmy z těchto poplatků, aby bylo možné budovat a udržovat potřebnou infrastrukturu.

Obama navíc řekl i to, že podobná pravidla by měla platit i pro mobilní operátory, protože v současnosti stále více lidí využívá datové služby prostřednictvím mobilních zařízení. "FCC by měla tato pravidla plně vztáhnout i na mobilní broadband, s přihlédnutím ke specifikům provozování mobilních sítí,“ prohlásil americký prezident.

Šéf FCC Tom Wheeler slíbil, že Obamovy připomínky při tvorbě nových regulí zohlední, a připustil, že jeho úřad ještě bude ke stanovení nových pravidel potřebovat určitý čas. "Čím důkladněji jsme zkoumali otázky kolem různých právních možností, tím bylo zřetelnější, že je třeba na tom dál pracovat," řekl konstatoval Wheeler. Zároveň prohlásil, že on sám je proti smlouvám o přednosti v provozu na internetu, protože by mohly poškozovat spotřebitele.