Úřady ve Velké Británii, Švýcarsku a Spojených státech udělily pěti bankám pokutu za manipulace na devizovém trhu. Britské banky HSBC a Royal Bank of Scotland, švýcarská UBS a americké JP Morgan Chase a Citibank zaplatí celkem 3,4 miliardy dolarů (75,2 miliardy korun), uvedla agentura Reuters.

Vyšetřování trvalo rok. Největší část pokuty připadne na UBS, která má zaplatit britskému finančnímu úřadu FCA a americké komisi pro obchodování s komoditami CFTC celkem 661 milionů dolarů (14,6 miliardy korun) a dalších 134 milionů franků (3,1 miliardy korun) švýcarskému regulačnímu úřadu FINMA. Ten rovněž nařídil bance automatizovat nejméně 95 procent jejích devizových operací a omezit odměny pro obchodníky s devizami a drahými kovy.

Očekávalo se, že součástí dohody bude také britská banka Barclays. FCA však uvedl, že vyšetřování Barclays ještě neskončilo.

"Dnes jsme tvrdě zakročili proti korupčnímu chování několika, aby finanční systém mohl fungovat pro všechny. Tento krok je součástí dlouhodobého plánu na nápravu zhoršené situace v britských bankách a naší ekonomice," nechal se slyšet britský ministr financí George Osborne.

FCA udělil bankám pokutu v celkové výši 1,1 miliardy liber (38,7 miliardy korun) a CFTC 1,4 miliardy dolarů (31 miliard korun). Švýcarský FINMA udělil pokutu pouze bance UBS.

Všichni regulátoři spolu úzce spolupracovali. FCA dodal, že nedostatky odhalil v období od 1. ledna 2008 do 15. října 2013. Banky podle úřadu v této době nevykonávaly adekvátní a efektivní kontrolu nad svými obchody na devizovém trhu. Obchodníci v různých bankách vytvořili pevně propletené skupiny, které sdílely informace o aktivitě klientů.

Devizový trh je největším trhem v rámci finančního systému a jedním z nejméně regulovaných. Denně se zde zobchodují měny v hodnotě 5,3 bilionu dolarů (117,1 bilionu korun). Devizový trh tak vysoce překonává akciové trhy a trhy s dluhopisy. Zhruba 40 procent obchodních dohod prochází přes Londýn.