Soud v Düsseldorfu poslal na čtyři a půl až devět let do vězení čtyři muže, kteří podle obžaloby byli napojeni na teroristickou síť al-Káida a plánovali útoky na německá letiště a nádraží. Informoval o tom server deníku Süddeutsche Zeitung.

Podle státního zastupitelství jsou odsouzení dosud nejvýše postavenými příslušníky al-Káidy, kteří stanuli před německým soudem. Zatím není jasné, zda někdo ze zúčastněných využije možnosti odvolání.

Hlavní obžalovaný podle státního zástupce dostal v roce 2011 od vedení al-Káidy za úkol provést v Německu několik pumových útoků. Teroristická síť tak chtěla znovu získat na významu, který začínala pozvolna ztrácet ještě před smrtí svého vůdce Usámy bin Ládina v květnu téhož roku.

Soud potvrdil, že skupina nefungovala nezávisle, ale že udržovala spojení s al-Káidou. Po smrti bin Ládina se v jeho pákistánském úkrytu našla řada dokumentů, mezi nimi i text, který přímo odkazoval na hlavního obžalovaného v düsseldorfském procesu. Podle dokumentu byl vyslán do Evropy s cílem vyvolat krveprolití. Kontakty s vedením al-Káidy dokládaly i e-maily, které muž odesílal.

Čtveřice odsouzených si zjišťovala informace o bezpečnostních opatřeních na různých německých letištích a nádražích. Opatřila si také vybavení potřebné pro sestrojení náloží.

Muži žili v ubytovně pro mladé muslimy nedaleko univerzity v Düsseldorfu a policie je dlouhodobě sledovala. Když získala indicie, že se skupina chystá ze získaného vybavení sestrojit bombu, na konci dubna 2011 je zadržela. Podle vyšetřovatelů teroristé ještě v té době neměli konkrétní cíl pro atentát.

Proces s teroristy trval více než dva roky. Soud při nich vyslechl 145 svědků, mezi nimiž byli i pracovníci amerického Federálního úřadu pro bezpečnost (FBI) nebo lidé z vedení německých tajných služeb.

Obhajoba žádala osvobození dvou mužů, nízký trest pro třetího a nanejvýš sedm let pro hlavního obžalovaného, který sám uvedl, že chtěl "vraždit lidi". Soud ale nakonec vyhověl státnímu zastupitelství, které pro všechny požadovalo vysoké tresty.