Rusko doufá, že jeho vztahy s Evropskou unií "nedosáhly bodu, z něhož už není návratu". Prohlásil to v úterý v Minsku šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov s tím, že země neusiluje o konflikt se Západem.

Vztahy EU a Ruska se zhoršily v důsledku ruské anexe Krymu a ukrajinské krize. Brusel se snaží přimět Kreml ke změně politiky uvalením sankcí. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v úterý vyzval Rusko, aby přistoupilo na mírová jednání s Kyjevem na neutrální půdě. Z Moskvy ale záhy přišla odmítavá odpověď.

Ukončení války na východě Ukrajiny podle Jaceňuka "závisí především na Putinovi a jeho okolí", avšak Moskva raději "pokračuje v eskalaci i zvětšování přítomnosti ruských vojsk na východě Ukrajiny". Ruské vedení podle Jaceňuka jen slibuje pomoci míru, po slibech však nenásledují skutky.

Na Jaceňukovu výzvu k jednání Moskvy s Kyjevem ale brzy negativně zareagoval Lavrovův náměstek Grigorij Karasin. Zopakoval, že Kyjev by měl především jednat s donbaskými povstalci, jenom takových rozhovorů se mohou zástupci Ruska zúčastnit. Připomněl přitom nedávné separatistické volby v Luhanské a Doněcké oblasti, které Kyjev a Západ neuznávají. "Na jihovýchodě Ukrajiny jsou lidé, kterým obyvatelstvo důvěřuje. S nimi je třeba vést dialog," zdůraznil Karasin.

Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory proruských separatistů na východě Ukrajiny zbraněmi i vojáky, Moskva to ale popírá. Konflikt na východě Ukrajiny si od letošního dubna podle OSN vyžádal více než 4000 mrtvých. Na černé listině EU je v současnosti 23 firem a 119 lidí, kteří se podle EU provinili proti ukrajinské územní celistvosti nebo kteří mají prospěch z ruské anexe Krymu.

V pondělí se ministři zahraničí EU dohodli, že seznam se do konce měsíce rozšíří o další jména, hlavně separatistů z východu Ukrajiny.

Podle Lavrova se unijní politika v ukrajinské krizi jeví pokusem přenést odpovědnost na Rusko, což na starém kontinentu podkopává důvěru. "Doufáme, že nebylo dosaženo bodu, z něhož není návratu," řekl Lavrov podle agentury TASS. Ujistil také, že Rusko neusiluje o konfrontaci se Západem, a sankce kritizoval jako slepou uličku.

Hry na kritéria hrát nebudeme

"Sankce jsme si nevybrali, ale nechystáme se doprošovat západní země, aby sankce zrušily, ačkoliv nám pravidelně naznačují, že bychom měli přistoupit na nějaká kritéria, na to, že nám řeknou, co bychom měli dělat, aby za to zrušili sankce. Ale my takové hry hrát nebudeme," prohlásil ruský ministr.

Lavrovův běloruský kolega Uladzimir Makej podle agentury Tass během porady vedení obou ministerstev prohlásil, že v důsledku ukrajinské krize se "náš svět ocitl na prahu nové studené války". Rusko a Bělorusko podle něj musejí čelit novým výzvám od Západu, budování americké protiraketové obrany a zvýšené aktivitě NATO u hranic.

Lavrov dal také najevo, že nečeká žádný průlom od schůzky se šéfem německé diplomacie. Frank-Walter Steinmeier má ještě v úterý přicestovat do Moskvy z Kyjeva. "Návštěva je to pracovní. Samozřejmě jsme se dohodli, že budeme hovořit o Ukrajině a o bilaterálních vztazích, ale nečeká se žádný průlom," poznamenal ruský ministr.

Agentura AFP označila Steinmeierovu cestu za klíčovou pro urovnání ukrajinské krize, v níž Německo vystupuje jako hlavní prostředník mezi Kyjevem a Moskvou. Pokračující porušování příměří na východě Ukrajiny budí obavy, aby incidenty mezi proruskými separatisty a vládními vojsky nepřerostly ve velkou válku.

Steinmeier v Kyjevě řekl, že se v Moskvě hodlá přesvědčit, nakolik dlouhý rozhovor mezi kancléřkou Angelou Merkelovou a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který vedli v Brisbane, mohl přispět k lepšímu dodržování příměří.