Při náletu na severoirácký Mosul přišel o život jeden z vůdců organizace Islámský stát (IS). Místní zdravotníci tvrdí, že Radván Tálib Hamdúní přišel o život, když jedna z bomb zasáhla jeho auto. IS letos vyhlásil v částech severní Sýrie a Iráku chalífát, Mosul byl prvním z velkých iráckých měst, které tato organizace letos obsadila. Turecko ve čtvrtek nabídlo Iráku vojenskou pomoc v boji proti IS.

Spolu s Hamdúním přišel při středečním náletu o život také jeho řidič. Reuters napsal, že tento muž byl pohřben ještě ve středu večer a že na pohřeb přišlo mnoho stoupenců a členů IS. Někteří nesli prapory IS.

Tato organizace Hamdúního považovala za guvernéra Mosulu. Město padlo do rukou IS v červnu bez velkého odporu armády.

Letos na podzim vznikla koalice USA a dalších západních zemí, které bombardují pozice IS v Iráku. S arabskými spojenci USA proti této organizaci bojují ze vzduchu v Sýrii.

Na návštěvě v Bagdádu ve čtvrtek turecký premiér Ahmet Davutoglu nabídl svému iráckému protějšku Hajdaru Abádímu vojenskou pomoc proti IS. V úvahu by prý připadal výcvik iráckých bezpečnostních složek v Turecku, ale i poskytnutí zbraní a spolupráce tajných služeb. Přímá účast Turků v bojích na irácké půdě naopak prý v plánu není.

Vztahy obou sousedních zemí jsou dlouhodobě napjaté. Důvodem byla hlavně údajná diskriminace menšinových sunnitů ze strany šíitské vlády předchozího iráckého premiéra Núrího Málikího. Čtvrteční návštěvou Davutoglua chtějí ale prý obě země zahájit novou etapu ve vzájemných vztazích. Premiéři prý už dosáhli také dohody v otázce nelegálního vývozu ropy z Iráku. Iráčtí Kurdové po sporech s Bagdádem totiž údajně vyváželi ropu na vlastní pěst právě přes Turecko. Podrobnosti k dohodě však premiéři nesdělili.

Amnesty International (AI) vydala ve čtvrtek zprávu o situaci syrských uprchlíků. Před boji v Sýrii uprchlo do ciziny několik milionů lidí, z nichž 1,6 milionu je v Turecku. Ankara sice jako první otevřela hranici pro Syřany, avšak podle AI nedokáže všem zajistit náležité životní podmínky.

Mnozí prý uvažují o návratu do Sýrie, protože v Turecku žijí v krajní chudobě. Turecká vláda tvrdí, že na pomoc uprchlíkům vyčlenila čtyři miliardy dolarů (88 miliard korun), hodlá jim vydávat doklady totožnosti a některým i pracovní povolení. Bude se to ale týkat pouze těch, kteří se zaregistrovali jako uprchlíci.

Devatenáctiletá Aicha, která odjela v únoru z Nizozemska do Sýrie, aby se tam provdala za jednoho z radikálů, už je zpět doma. Policie ji ale údajně zadržela okamžitě po příletu na amsterodamské letiště a obvinila ze členství ve zločinecké organizaci. Pro dceru se údajně až do metropole islamistů Rakka na východě Sýrie vydala její matka. Ve středu se jim prý podařilo společně překročit syrsko-tureckou hranici. Nizozemská policie doufá, že se od dívky dozví podrobnosti o fungování IS i o způsobu organizace cest islamistů z Evropy na Blízký východ.