Ve třetím čtvrtletí se mírně zhoršila schopnost Čechů splácet své závazky, a to ve všech krajích. Ke konci letošního září mělo dluhy po splatnosti 8,24 procenta všech dospělých obyvatel ČR, zatímco koncem června to bylo 8,07 procenta. 

Počet lidí neschopných včas splácet

Jihočeský 7,63 %

Jihomoravský 6,68 %

Karlovarský 13,9 %

Královéhradecký 7,76 %

Liberecký 11,11 %

Moravskoslezský 10,15 %

Olomoucký 7,75 %

Pardubický 6,93 %

Plzeňský 8,5 %

Praha 6,83 %

Středočeský 8,04 %

Ústecký 15,23 %

Vysočina 5,49 %

Zlínský 5,51 %

ČR 8,24 %

zdroj: Solus

Informovalo o tom sdružení Solus s tím, že fakticky se tak zvýšil počet osob zapsaných v negativním registru sdružení o několik tisíc lidí.

Schopnost hradit splatné závazky se v jednotlivých krajích významně liší. Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde u členů sdružení neplní dlouhodobě své závazky 15 dospělých obyvatel ze sta.

Desetiprocentní hranici překračuje také Karlovarský kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj. Nejhorší situaci zaznamenává dlouhodobě Solus v okrese Most, kde je zapsáno v negativním registru 18 dospělých obyvatel ze sta.

Nejméně potíží se splácením závazků eviduje Solus naopak na Vysočině a ve Zlínském kraji, kde se pohybuje podíl osob s dluhem po splatnosti kolem hranice 5,5 procenta.

"Registry klientských informací významně omezují riziko, že se klient dostane do dluhové spirály končící exekucí či osobním bankrotem. Pokud již klient není schopen hradit své splatné závazky, měl by důkladně zvážit přijímání jakýchkoli dalších," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Solus sdružuje 47 společností. Jsou mezi nimi nebankovní finanční instituce, banky, pojišťovny, stavební spořitelny, telekomunikační operátoři, energetické společnosti či velkoobchodní řetězce.

Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky.

Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999.