Velká porota rozhodla, že neobviní bělošského policistu Darrena Wilsona kvůli zabití neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna v americkém Fergusonu letos v srpnu. Prohlásil to státní zástupce Bob McCulloch.

Po celých Spojených státech se konaly protesty proti rozhodnutí. Největší nepokoje propukly ve Fergusonu, kde byly podle agentur slyšet výstřely, demonstranti zdemolovali policejní auta a policie proti nim použila slzný plyn.

V noci ve Fergusonu vzplálo nejméně tucet budov a několik policejních vozů, založeno bylo na pětadvacet požárů. Většina z více než desítky zapálených budov prý zcela lehla popelem. Je mezi nimi například pizzerie či kosmetický salon.

Jon Belmar, šéf policie v okrese St. Louis ve státě Missouri, prohlásil, že během noci "osobně slyšel na 150 výstřelů". Podle něj ale žádný nevypálila policie.

Nejméně 14 lidí bylo během noci zraněno a 61 osob zadrženo s obviněními sahajícími od nezákonného shromažďování až po žhářství a vloupání.

Nepokoje policisté označili za horší než ty, které propukly letos v srpnu bezprostředně po Brownově smrti.

Demonstranti zaplavili ulice hned poté, co porota podle státního zástupce McCullocha nenašla důvod pro obvinění Wilsona z Brownova zabití. McCulloch však odmítl sdělit, zda rozhodnutí bylo jednomyslné, protože veškeré jednání poroty je tajné.

Wilsonovi obhájci v úterý uvedli, že policista jednal podle zásad výcviku a v souladu se zákony. "Chápeme, že mnoho lidí bude rozhodnutí velké poroty zpochybňovat. Vyzýváme všechny, kdo chtějí vyjádřit svůj názor, aby tak učinili s respektem a pokojně," stojí v prohlášení.

Brownova rodina uvedla, že je výsledkem "hluboce zklamána". Vyzvala však všechny, aby případné protesty byly poklidné. Také americký prezident Barack Obama ve svém projevu vyzval demonstranty ke klidným protestům a policii ke zdrženlivosti.

Americké ministerstvo spravedlnosti vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP.


Broadcast live streaming video on Ustream

Porota měla podle agentur 12 členů, z toho devět bílé pleti a tři černé pleti. K obvinění Wilsona bylo nutných nejméně devět hlasů, upozornila agentura Reuters.

Několik stovek lidí se ještě před oznámením sešlo před policejní stanicí ve Fergusonu. Po oznámení rozhodnutí velké poroty mnoho z nich začalo rozzlobeně křičet. "Vrazi, nejste nic jiného než vrazi," křičela jedna žena s megafonem na policisty v zásahové výstroji. Demonstranti také začali demolovat auta a rozbíjet okna. Policie proti nim použila slzný plyn.

Na několika místech došlo také k rabování. Kvůli hlášené střelbě do vzduchu odklonilo řízení leteckého provozu v St. Louis asi desítku letů na jiná letiště.

V University City, předměstí St. Louis nedaleko Fergusonu, byl v pondělí večer místního času postřelen policista. Podle mluvčí místní policie utrpěl zranění na ruce, která ho však přímo neohrožují na životě. Zda případ souvisí s protesty proti rozhodnutí poroty v Brownově případu, zatím není jasné.

Vesměs pokojné demonstrace se konaly po celých Spojených státech, mimo jiné v Seattlu, Chicagu, Salt Lake City nebo v hlavním městě Washingtonu. V kalifornském Oaklandu byly nepokoje nejsilnější hned po Fergusonu, demonstranti tu zablokovali silnice, policie proti nim použila gumové projektily. V New Yorku se k protestujícím připojila rodina černošského mladíka Erica Garnera, který tu zemřel při policejním zásahu letos v červenci.

Svědectví byla protichůdná

McCulloch upozornil, že mnoho svědectví více než 60 osob o tom, co se stalo před Brownovou smrtí, bylo protichůdných a k mnoha svědectvím chyběly fyzické důkazy. Část svědků také připustila, že střelbu vůbec neviděla. Právníci Brownovy rodiny tvrdí, že mladík se v době, kdy byl zastřelen, vzdával.

Naopak stoupenci Wilsona tvrdí, že se bál o svůj život a střílel v sebeobraně. Svědci se neshodli, zda měl Brown ruce nad hlavou v době, kdy byl zastřelen. McCulloch rovněž upozornil, že Wilson vystřelil na Browna 12krát, až poslední střela ho však trefila do temene.

Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu násilné nepokoje a ve městě podle agentury Reuters zůstaly v pondělí zavřené školy, v ulicích stály zátarasy a obchody byly zabedněné. Guvernér státu Missouri Jay Nixon před očekávaným rozhodnutím preventivně vyhlásil výjimečný stav a povolal Národní gardu.

Aktivisté již dříve oznámili, že plánují pochody a shromáždění od Los Angeles po New York na podporu protestujících ve Fergusonu. Rasově napjatý případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech.

Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z obchodu blízko místa, kde k incidentu došlo. Brown a jeho přátelé kráčeli prostředkem ulice, když k nim Wilson přišel. Policie uvedla, že v době incidentu Wilson o krádeži nevěděl.