Řecko ve čtvrtek ochromila generální stávka, kterou na 24 hodin svolaly dva odborové svazy na protest proti vládním úsporným opatřením. Jde o 32. protest tohoto druhu od roku 2010. Česka se akce nedotkne: během čtvrtka není žádný let do Řecka naplánovaný, řekla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.

Letecké společnosti zrušily v Řecku několik stovek letů, uzavřeny zůstaly úřady a školy, v nemocnicích jsou v provozu pouze pohotovosti. Narušena je městská doprava, takže v Aténách vzniká dopravní chaos.

Organizátoři, jimiž jsou odborové svazy zaměstnanců v soukromém sektoru (GSEE) a státních zaměstnanců (ADEDY), svolali do centra metropole dva protestní pochody, jichž se hodlají zúčastnit tisíce lidí. Stávka se koná záměrně před debatou, v níž má parlament v prosinci rozhodovat o rozpočtu na příští rok. Vláda chce pokračovat v úsporných opatřeních, která jsou podmínkou pomoci mezinárodních věřitelů řecké ekonomice.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat o pomoc Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond. Dohodlo se už na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Úsporná opatření ale prohloubila hospodářskou recesi a vyvolávají protesty obyvatel.

Demonstrace jsou reakcí na plán dalšího propouštění a také na penzijní reformu, kterou požadují EU a MMF. GSEE hovoří o dogmatické posedlosti vlády politikou úspor a tvrdí, že kabinet tím dostává pracovní trh zpět "do středověku". Úsporná opatření podle odborářů také vyvolávají "humanitární krizi".

Řecko se počátkem roku vymanilo z recese, avšak vládě premiéra Antonise Samarase se tento týden nepodařilo dohodnout s inspektory EU a MMF konečnou revizi finanční pomoci.