Nedělní parlamentní volby v Moldavsku vyhráli socialisté orientovaní na Rusko, pohodlnou většinu v zákonodárném sboru o sto jedna hlasech bude ale mít trojice prozápadních stran. Vyplývá to z průběžných výsledků, po sečtení jde takřka o devadesát procent hlasů.

Vítězem voleb se zřejmě stane socialistická strana s bezmála dvaadvaceti procenty hlasů. Do parlamentu se dostali se zhruba osmnácti procenty také komunisté. Obě proruské strany ale nebudou mít dostatek poslaneckých křesel, neboť trojice stran orientovaných na těsnější spolupráci s Evropou se podle aktuálních propočtů centrální volební komise bude moci opřít o padesát čtyři mandátů.

Lídrem prozápadní koalice jsou liberální demokraté, kteří podle prozatímních výsledků získali přes 19 procent hlasů. Zbývají dvě strany, demokraté a liberálové, mají necelých šestnáct, respektive přes devět procent hlasů.

Volby v Moldavsku byly ostře sledovány zejména kvůli napjaté situaci na sousední Ukrajině. Strany, které mají zájem o větší spolupráci s Evropskou unií, soupeřily s těmi, které se hlásí k sovětské tradici.

Volební místnosti se zavřely v neděli osm hodin středoevropského času. Účast překročila padesát pět procent, přičemž pro platnost výsledků bylo nutno minimálně třiatřicet procent.

Průzkumy nahrávaly proevropským kandidátům

Nejvyšší soud v sobotu zamítl odvolání jedné z proruských stran, která byla z účasti ve volbách vyloučena. Strana Patria tak byla potrestána za to, že přijímala peníze ze zahraničí.

Průzkumy veřejného mínění signalizovaly náskok proevropských kandidátů, nicméně politologové upozorňovali, že navzdory diskvalifikaci strany Patria nelze proruské síly podceňovat. Nečekalo se však, že by někdo získal většinu hlasů, a tak je Moldavsko připraveno na povolební vyjednávání o koalici.

Šanci na překonání šestiprocentního limitu pro vstup do parlamentu mělo podle průzkumů pět stran. Patrii, jejíž kandidáti se o mandáty nemohou ucházet, některé ankety slibovaly až patnáct procent hlasů.

Premiér Iurie Leanca, jehož vláda uzavřela asociační dohodu s Evropskou unií, vyzval voliče k podpoře reformního kurzu; přislíbil bojovat proti korupci a přilákat do země více investic. Jeho oponenti tvrdili, že je třeba dát přednost euroasijskému společenství ovládanému Ruskem, které prý dává moldavské ekonomice větší záruky odbytu.

Současné moldavské vedení s obavami pohlíží na Rusko podporující odštěpenecký region Podněstří, který od rozpadu Sovětského svazu ovládají ruští separatisté. Moldavské úřady varují, že v případě vítězství prozápadních sil v dnešních volbách se opačně orientovaný tábor může pokusit vyvolat nepokoje. Jen několik dnů před volbami Kišiněv oznámil, že při domovních prohlídkách policie nalezla pistole, granátomety, vojenské uniformy, plány útoků na nejmenované instituce a velké částky peněz.

Na bezpečnost během dnešního hlasování ve zhruba čtyřmilionovém Moldavsku dohlíží na čtyři tisíce policistů. Podle agentury DPA je v zemi také více než tři sta pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.