Téměř 300 lidem hrozí v Německu trestní stíhání kvůli údajné podpoře blízkovýchodní radikální skupiny Islámský stát (IS). Uvedl to podle agentury Reuters německý ministr spravedlnosti Heiko Maas. Data podle něj signalizují, že spolkové protiteroristické zákony fungují a přísnější zákonné normy nejsou potřeba. Po zpřísnění zákonů volali někteří němečtí politici.

Britové bojují proti terorismu, zakážou pojišťovnám vyplácet výkupné - čtěte ZDE

"Kdokoli, kdo podporuje IS, už může být stíhán podle současných zákonů," sdělil ministr podle Reuters v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag. Do konce roku ale předloží návrh zákona, který by se zabýval penězi, jež proudí radikálům z IS. Hnutí letos zabralo rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii, popravilo několik západních rukojmích, masakruje nesunnitské muslimy a v srdci blízkovýchodního regionu v červnu vyhlásilo chalífát.

Ze Západu mezitím odjely tisíce dobrovolníků, aby rozšířily řady IS. Jenom Německo odhaduje, že k radikálům v Sýrii a v Iráku se připojilo 550 jeho občanů. Asi 60 jich padlo v boji nebo při sebevražedných útocích a 180 se vrátilo domů. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu vyjádřila znepokojení nad tím, že se radikálům bojujícím v blízkovýchodních státech daří získávat stoupence ve dvacítce ekonomicky nejvyspělejších zemí světa.

V pátek německá prokuratura navrhla více než čtyřletý trest vězení pro dvacetiletého muže, který jako první Němec stojí před soudem kvůli údajnému členství v IS. Rozsudek nad ním se očekává počátkem příštího roku.

Německo pomáhá vyzbrojovat irácké Kurdy, kteří bojují proti IS, ale nepřipojilo se k bojovým operacím vedeným Spojenými státy. V září zavedlo právní úpravu, podle které je nezákonné propagovat IS či zobrazovat symboly spojené s tímto hnutím.