Maďarskou vládu popudily úterní urážlivé výroky amerického senátora Johna McCaina týkající se premiéra Viktora Orbána a maďarsko-ruských vztahů. Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž si Budapešť kvůli tomu ve středu "pozvala na kobereček" chargé d’affaires ambasády USA Andreho Goodfrienda.

Republikánský politik McCain pronesl svá neuctivá slova, když se neúspěšně snažil Senát přesvědčit, aby odmítl návrh prezidenta Baracka Obamy na jmenování Colleen Bellové velvyslankyní v Maďarsku. Orbána přitom mimo jiné označil za "neofašistického diktátora".

Maďarsko je "velmi důležitá země, kde se dějí špatné věci", citovala maďarská agentura MTI McCaina. Maďarsko přitom označil za "blízkého spojence v mnoha aspektech", ale "není pochyb o tom, že od roku 2010, kdy převzal úřad, maďarský premiér Viktor Orbán centralizoval moc".

U toho však senátor nezůstal. Maďarsko je totiž podle něj "stát, který je na pokraji postoupení své svrchovanosti neofašistickému diktátorovi, který se peleší s (ruským prezidentem) Vladimirem Putinem".

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó opakované kritické výroky z americké strany na Orbánovu adresu podle agentury AP odbyl konstatováním, že maďarští voliči při třech letošních volbách dali jasně najevo, jak si představují budoucnost své země. Orbánova strana Fidesz v dubnu jasně vyhrála parlamentní volby, stejně tak v květnu volby do Evropského parlamentu a v říjnu i do obecních zastupitelstev.

Maďarský premiér je v Evropské unii považován za jednoho z mála spojenců Putina. Kromě jiného podporoval ruský projekt výstavby plynovodu South Stream, který dělá Bruselu starosti, a přidal se k nejhlasitějším kritikům sankcí přijatých vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi. Na Západě je rovněž kritizován kvůli autoritářským sklonům a snahám upevnit si moc různými "reformami" právního řádu.