Kontaktní skupina zabývající se řešením ukrajinské krize dospěla k dohodě o odpoutání vojsk v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny a o výměně zajatců. Ruské agentuře TASS to ve středu řekl stálý představitel Ruska při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Andrej Kelin. Další otázky, včetně stanovení data příští schůzky v běloruském Minsku, měly být vyřešeny ještě během středy, ale jednání bylo odloženo na neurčito.

Členy kontaktní skupiny jsou zástupci Kyjeva, Moskvy, povstaleckých "lidových republik" a rovněž představitelé OBSE, která v jednání působí jako prostředník. Datum schůzky v Minsku, kde mají být dosažené dohody stvrzeny, chtěli členové skupiny dojednat během odpolední videokonference.

Podle diplomatických zdrojů agentury Unian byla ale konference na žádost OBSE odložena na neurčito a dnes se pravděpodobně neuskuteční. O důvodech se zdroje ukrajinské agentury nezmiňují. Kyjev ale údajně neztrácí naději, že minské jednání by se mohlo uskutečnit v pátek.

Povstalci podle vzbouřenecké agentury Novorossija pojedou do Minsku se čtyřmi základními požadavky. Kromě vzájemného odpoutání vojsk a výměny zajatců jde o odvolání hospodářské blokády, kterou vůči povstaleckým územím vyhlásil Kyjev. V jejím důsledku ukrajinské banky ze svých odboček na Donbasu stáhly hotovost a správa sociálního zabezpečení zastavila výplatu sociálních dávek a penzí.

Čtvrtým požadavkem je obnovení platnosti zákona o rozsáhlé autonomii, který ukrajinský prezident Petro Porošenko nejprve podepsal, ale později odvolal. Důvodem byly místní volby, které v listopadu separatisté uspořádali v Doněcké a Luhanské oblasti přes protesty Kyjeva.

Kontaktní skupina se poprvé a zatím naposledy sešla v Minsku 5. září, kdy se účastníci schůzky dohodli na zastavení palby, výměně zajatců a stažení těžkých zbraní z linie fronty. Boje v Donbasu ale navzdory dohodě pokračovaly a vyžádaly si od vyhlášení příměří desítky mrtvých.