Ozbrojenci z hnutí Tálibán v úterý zabili nejméně 141 lidí včetně více 132 dětí a 124 dalších zranili při útoku na školu v pákistánském městě Péšávar. Kolem 14. hodiny našeho času pákistánská armáda oznámila, že se jí podařilo zlikvidovat všech šest předpokládaných útočníků a že záchranná operace ve škole obsazené více než sedm hodin ozbrojenci končí.

Údaje o počtu teroristů, kteří školu přepadli, se během dne rozcházely. Podle pákistánského listu Dawn úřední zdroje uvádějí, že při osvobozovací operaci armády zahynulo "všech" sedm útočníků. Původně se hovořilo o šesti i devíti. Zatím není jasné, kolik teroristů se během mnohahodinové operace samo vyhodilo do vzduchu a kolik jich bylo zabito bezpečnostními silami.

Podle generálmajora Asíma Badžvy "teroristé začali střílet náhodně, když vstoupili do školy, takže neměli v úmyslu brát rukojmí". Všichni útočníci měli vesty s výbušninami a střelivo a potraviny na několik dní.

Armáda také oznámila, že zahájila odvetné nálety proti předpokládaným pozicím Talibanu na severu země - konkrétně podnikla v první fázi deset leteckých úderů.

Jedná se o nejkrvavější útok povstalců v zemi za poslední roky. Údaje o počtu teroristů, kteří školu přepadli, se zatím rozcházejí, hovoří se o šesti nebo devíti. Premiér Naváz Šaríf vyhlásil třídenní státní smutek. Krveprolití odsoudily mimo jiné Evropská unie, USA, generální tajemník OSn Pan Ki-mun, český prezident Miloš Zeman a letošní držitelka Nobelovy ceny za mír, sedmnáctiletá pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, která ocenění získala za svůj boj za vzdělání dívek.

Ozbrojenci ve vojenských uniformách obsadili školu se zhruba 500 žáky převážně ve věku od deseti do dvaceti let v úterý dopoledne místního času. Do školy chodí děti pákistánských vojáků. Podle jednoho z očitých svědků mluvili teroristé mezi sebou arabsky. Většinu dětí příslušníci bezpečnostních sil postupně evakuovali, desítky školáků se ale staly obětí nejen střelby, ale i explozí výbušnin útočníků.

Armáda nejprve naznačila, že operace skončila po šesti zabitých teroristech. Vojenské pyrotechniky ale čekala ještě dlouhá vyčišťovací akce při pátrání po nastražených bombách. Podle Badžvy podnikla armáda několik odvetných útoků proti islamistům, včetně deseti náletů v péšávarské oblasti.

Nejméně jeden z ozbrojenců odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle, sdělil Parvíz Chattak, šéf vlády provincie Chajbar Pachtunchvá, kde Péšávar leží. Právě tato exploze měla podle BBC na svědomí velký počet mrtvých.

Krátce po obsazení školu obklíčili vojáci a policisté a okamžitě se rozpoutala přestřelka. Nad budovou nacházející se na severozápadě Pákistánu přelétávaly vrtulníky. Sanitky rychle odvážely zraněné do nemocnice. Mnozí z nich jsou v kritickém stavu a jsou operováni.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil masakr ve škole za "národní tragédii" a vydal se na místo.

1216PAKISTAN NASILI SKOLY 3 922

Tálibán přijal odpovědnost za akci v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního. "Naši sebevražední atentátníci vstoupili do školy. Mají instrukce neubližovat dětem, ale zaměřit se na armádní personál," řekl Churasání.

"Jedná se o odvetný útok za armádní ofenzivu v Severním Vazíristánu," dodal s poukazem na vojenskou operaci namířenou proti Tálibánu, která byla zahájena v červnu. 

"Zaměřili jsme se na školu, protože armáda se zaměřuje na naše rodiny. Chceme, aby cítili bolest jako my," cituje Reuters prohlášení Tálibánu.

Student: Zrovna jsme probírali první pomoc

Jeden ze zraněných studentů Abdulláh Džamál vypověděl, že v době útoku byl ve skupině žáků osmé, deváté a desáté třídy, kterým tým pákistánských armádních lékařů právě vysvětloval pravidla první pomoci. Podle Džamála zprvu nikdo netušil, co se děje.

"Pak jsem viděl, jak se děti kácejí na zem, plakaly a křičely. I já jsem spadl. Později jsem zjistil, že mám v noze kulku," uvedl Džamál z nemocničního lůžka. "Všechny děti měly střelné rány. Všechny děti krvácely," dodal.

Jeden z učitelů školy agentuře Reuters řekl, že v době útoku probíhaly v některých třídách zkoušky. "Byli jsme právě ve zkouškové místnosti, když útok začal. Půl hodiny nato dorazili vojáci. Teď prohledávají jednu třídu po druhé," popsal.

Některým studentům se na chvíli podařilo zamknout uvnitř učeben. Ozbrojenci podle svědků vyrazili dveře a začali střílet. Dětem nepomohlo ani to, že se pokoušely schovat za lavice. "Zabili většinu mých spolužáků a nevím, co se stalo dál, protože mě odvezli do nemocnice," řekl třináctiletý Chálid Chán, který přežil masakr právě v jedné z těchto uzamčených tříd.

Většina obětí zemřela během prvních hodin útoku Talibanu na školu, když se střelci pustili do bezhlavého masakru. Část z nich však utrpěla smrtelné zranění až ve chvíli, kdy se dovnitř probili vojáci, což přimělo nejméně tři sebevražedné teroristy k tomu, aby odpálili nálože na svých tělech.

Mezitím Pákistánci na Twitteru hromadně žádají o darování krve. K prosbám připojují i telefonní čísla na jednotlivé nemocnice, kam byli převezeni ranění.

K masakru se vyjádřila také Malála Júsufzajová, pákistánská bojovnice za lidská práva, která byla sama postřelena při útoku Tálíbánu a letos obdržela Nobelovu cenu za mír. "Společně s miliony dalších lidí na celém světě truchlím nad smrtí těchto dětí, mých bratrů a sester. Porazit se ale nikdy nenecháme," prohlásila.