Téměř 700 tisíc lidí dnes vyšlo do ulic řady měst po celé Francii, aby uctili památku obětí teroristů, kteří v posledních třech dnech zabili v oblasti Paříže 17 lidí. Účastníci poklidných pochodů dali najevo jednotu země čelící bezprecedentnímu teroristickému nebezpečí. Akce předcházely nedělnímu shromáždění v Paříži, jehož se má zúčastnit na milion lidí včetně řady evropských politických představitelů.

Mezi největší manifestace patřil podle agentury AFP pochod ve městě Toulouse na jihozápadě Francie, kde vyšlo do ulic více než 80 tisíc lidí. V nedalekém městě Pau se podle místní radnice sešlo téměř 40 tisíc lidí, kteří v tichém průvodu prošli centrem města.

Početná skupina studentů uvnitř shromáždění nesla nad hlavou nápis 'My všichni jsme Charlie', vyjadřující sympatie s redakcí týdeníku Charlie Hebdo, kde rukou teroristů zemřelo 12 lidí. "Je to krásné a má to smysl, nesmírnou hodnotu," řekl o shromáždění starosta Pau François Bayrou.

Ve druhém největším francouzském městě Marseille manifestovalo 45 tisíc účastníků. Nad zástupy se objevovaly transparenty s nápisy jako "Za demokracii, rovnost a svobodu, bojujme všichni proti fašismu" nebo "Nebojíme se".

Desítky tisíc lidí se daly na pochod i ve městech Orléans, Nantes či Besançon. Ve třistapadesátitisícovém Nice na jihovýchodě země se pochodu podle policie zúčastnilo nejméně 23 tisíc lidí. Na znamení jednoty obyvatel Francie položili věnec k uctění památky obětí teroristů zástupci všech náboženství včetně islámu.

Sobotní pochody předcházejí nedělní pařížské manifestaci, jejíž organizátoři očekávají účast až milionu lidí. "Bude to jedinečná manifestace... jež má ukázat sílu a důstojnost obyvatel Francie, kteří vykřičí svou lásku ke svobodě a toleranci. Přijďte!" vyzval dnes Francouze premiér Manuel Valls.

Do Paříže přijede Cameron i Zaorálek

Nedělní akce bude pozorně sledovaná i díky účasti řady evropských politiků v čele s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou či britským premiérem Davidem Cameronem.

Seznam politiků, kteří do Paříže dorazí, se neustále rozšiřuje. Během soboty účast potvrdili mimo jiné turecký premiér Ahmet Davutoglu nebo ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. V Paříži bude i předseda Evropské rady Donald Tusk nebo šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Mezi dalšími šéfy vlád budou například italský premiér Matteo Renzi či Mariano Rajoy za Španělsko. Z představitelů zemí střední a východní Evropy dorazí mimo jiné slovenský a maďarský premiér Robert Fico a Viktor Orbán či ukrajinský prezident Petro Porošenko. Českou republiku bude reprezentovat premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Lidé uctili památku obětí i v Praze

Několik stovek lidí se v sobotu odpoledne sešlo také před francouzskou ambasádou v Praze, aby uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži. Zapalovali svíčky, zapisovali se do kondolenční knihy. Řada z nich měla v ruce černé listy papíru s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie), tedy heslem vyjadřujícím solidaritu a zároveň podporu svobody slova.

Na pražské Velkopřerovské náměstí přišli lidé už ve středu. U zdi francouzské ambasády po nich zůstaly svíčky, květiny i různé vzkazy. Lidé přinášeli i tužky, které se rovněž staly symbolem pro odmítnutí tohoto teroristického činu.