Spojené státy a jejich spojenci podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho pozabíjeli tisíce bojovníků organizace Islámský stát (IS) a polovinu jejího vedení. Šéf diplomacie USA to ve čtvrtek řekl v Londýně po setkání ministrů zahraničí zemí, které se podílejí na náletech proti pozicím IS v Sýrii a v Iráku. Kerry už před odletem do britské metropole novinářům řekl, že odhodlání porazit IS je teď větší než kdy jindy.

Londýnské setkání svolali Kerry a jeho britský protějšek Philip Hammond. Kerry po jeho skončení konstatoval, že koalice proti IS zaznamenala velké úspěchy, když pozabíjela tisícovky bojovníků IS a polovinu předáků organizace. "V uplynulých měsících jsme rozhodně viděli, že IS se krátí čas a že situace se v některých případech dokonce obrátila," konstatoval Kerry.

Irácké pozemní jednotky podpořené téměř 2000 vzdušnými údery podle Kerryho získaly zpět 700 čtverečních kilometrů území. Koalice však podle ministra musí vyvinout větší úsilí o zastavení přílivu financí pro radikální organizaci, příchodu zahraničních bojovníků a šíření její ideologie po světě.

"Teroristé nás chtějí rozdělit, ale ve skutečnosti mají jejich činy účinek přímo opačný: Sjednocují nás," uvedl už před londýnskou schůzkou Kerry, citovaný serverem BBC News. Podle BBC News tak narážel na nedávné teroristické útoky v Paříži, kvůli nimž jsou vlády pod větším politickým tlakem ohledně konkrétních výsledků boje proti terorismu.

Na programu jsou dopady náletů i financování IS

Schůzky se účastnil též irácký premiér Hajdar Abádí. Podle pozorovatelů měl Kerrymu a Hammondovi sdělit, jaký pokrok v boji proti IS Irák učinil. "Jsme na to téměř sami," řekl AP ve středu. Ve čtvrtek podle AP prohlásil: "Žádal jsem o větší podporu a myslím, že moje výzva nezůstane nevyslyšena."

Hammond však varoval, že příprava iráckých sil na pozemní ofenzivu proti IS bude dlouhý proces. "Bude trvat měsíce, než budou schopny větších bojových operací," řekl ve čtvrtek Hammond rádiu BBC.

Ministři zahraničí dvacítky zemí, včetně arabských koaličních partnerů, budou v prvé řadě analyzovat, jaké dopady vojenské údery proti islamistům zahájené loni v létě přinesly.

Podle Hammonda je nezbytné také projednat možnosti, jak přetnout IS jeho finanční zdroje, bránit náboru nových bojovníků, narušovat jejich komunikační strategii a zlepšit humanitární pomoc do postižených oblastí.

Významná část finančních zdrojů islamistů pochází z výkupného za unesené cizince. Většinu rukojmích propustí IS za vysoké sumy, což ale neplatí pro britské a americké občany. Jejich státy výkupné neplatí, proto zajaté Brity a Američany IS buď zabila, nebo je stále vězní.

Prvním zavražděným rukojmím byl loni právě Američan, novinář James Foley. V zajetí stále zůstávají britský žurnalista John Cantlie a americká humanitární pracovnice, připomněl list The New York Times. O čas též patrně hraje japonská vláda, neboť v pátek ráno vyprší ultimátum pro zaplacení výkupného za dva Japonce zajaté IS.

Na náletech v Sýrii se kromě Američanů podílejí i Bahrajn, Jordánsko, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. V Iráku kromě USA zasahují i letouny z Austrálie, Belgie, Kanady, Dánska, Francie, Nizozemska a Británie. Některé další státy přispívají například logistikou.