Francouzská vláda ve středu spustila stránky varující před terorismem. Kromě videa upozorňujícího francouzské radikály, že v Sýrii nebo Iráku na ně čeká jenom strádání a smrt, zveřejnila také infografiku s osmi kroky, jak ve svém okolí mohou Francouzi odhalit džihádistu, upozornila BBC.

Teroristu běžný Francouz ve svém okolí pozná podle toho, že se straní přátel, přestává sportovat, přestane studovat nebo odejde z práce. Začne se vyhýbat návštěvám kina nebo sledování televize a změní styl oblékání a stravovací návyky. Právě obrázek přeškrtnuté bagety si na sociálních sítích vysloužil největší posměch. 

"Infografika vypadá sice trochu směšně, nicméně ukazuje, že radikalizace je komplexní proces, který zasahuje do mnoha částí života," řekl BBC expert na terorismus Jonathan Russell.  

Stránka do pátku nasbírala přes 17 tisíc kliků "líbí se mi" a hashtag #StopDJihadisme byl použit ve více než 12 tisících tweetů. Francouzská vláda spustila stránku v reakci na lednové útoky na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Podle reakcí na Twitteru by se podle znaků, na které upozornila francouzská vláda, dal za teroristu považovat i člověk, který ztratil zaměstnání.

Hashtag #StopDJihadisme nicméně přilákal i příznivce Islámského státu, kteří pod ním začali zveřejňovat svá videa a fotografie. 

Zhruba ve stejné době jako grafika s bagetou se ale na sociálních sítích objevil hashtag #Ahmed8ans, tedy Osmiletý Ahmed, který odkazuje na vyslýchání osmiletého chlapce policií v Nice. Podle svého právníka Ahmed odmítl "být Charlie". Chlapec z muslimského prostředí prý ve škole řekl, že se mu nelíbí karikatury proroka Muhamada v časopise Charlie Hebdo.