Bývalá americká ministryně zahraničí s českým původem Madeleine Albrightová se v rozhovoru, který přinesl německý server Spiegel.de, vyslovila pro americké dodávky zbraní na Ukrajinu a varovala před rozdělením Západu.

Podle Albrightové sice nehrozí, že by v Evropě vypukla nová válka, nicméně jednání Ruska v souvislosti s konfliktem na Ukrajině musí být chápáno jako nepřijatelné.

"Ukrajinci byli napadeni a mají právo se bránit. NATO prokázalo, že v bojích se používají ruské zbraně a že se zde angažují Rusové. Nikdo si nepřeje válku, ale pokud je někdo napaden zvenčí, má právo se bránit," řekla exministryně s tím, že by Spojené státy měly pomoci vyzbrojit ukrajinskou armádu.

Na otázku, zda by americké dodávky zbraní na Ukrajinu nevedly k eskalaci konfliktu, reagovala Albrightová následující větou: "Když někdo říká, že se Rusové nemají provokovat, odvětím, že jsou to přece Rusové, kdo provokuje."

Albrightová přitom věří, že existuje cesta, jak spojit požadavek Ukrajiny, která chce být součástí Evropy, s potřebou mít funkční vztah s východním sousedem země - Ruskou federací.

Stejně tak bývalá ministryně doufá, že se podaří najít shoda mezi Spojenými státy, které zvažují dodávky zbraní Ukrajincům, a Evropou, která tento krok odmítá. "Doufám, že nedojde k rozkolu mezi USA a Evropou. Pokud by se tak stalo, Rusové by byli nadšeni, že konečně dosáhli toho, o co celou dobu usilují," prohlásila.

Albrightová se v rozhovoru vyjádřila také k zahraniční politice amerického prezidenta Baracka Obamy. "Prezident odvedl mimořádnou práci za velmi složitých podmínek. Válka v Iráku byla jednou z největších chyb americké zahraniční politiky vůbec a Obama na to musel reagovat stejně tak jako na válku v Afghánistánu. Myslím, že přitom odvedl velmi dobrou práci," pochválila prezidenta.

Podpořila také rozhodnutí Obamy neposílat americké pozemní jednotky do boje proti teroristické organizaci Islámský stát v Iráku a Sýrii. "Vím, že se vedou diskuse o nasazení speciálních jednotek, ale americký národ po Afghánistánu a Iráku válčení lituje. V USA proto není podpora pro nasazení pozemních jednotek v tomto regionu," uvedla.

Stejně jako mají podle Albrightové Ukrajinci právo na sebeobranu, mají podle ní země na Blízkém východě povinnost bránit se samy. Role ostatních zemí by dle slov exministryně měla být, aby pomáhaly formou podpory a výcviku. "Když Spojené státy zasáhnou, jsou zatracovány. Když nezasáhnou, jsou zatracovány taky. Co Amerika umí, je pomáhat výcvikem, a to bychom také měli dělat," uzavřela.