Dohoda eurozóny s Řeckem o další budoucnosti záchranného programu je možná. Na summitu evropských lídrů se v tomto smyslu vyjádřil šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí platících eurem, Jeroen Dijsselbloem. Ten premiérům a prezidentům unie shrnul výsledky středečního jednání skupiny a podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se Dijsselbloem snažil působit optimističtěji, než by to odpovídalo výsledkům středečního jednání.

To totiž zkrachovalo, když navržené základy dohody, se kterými souhlasil i řecký ministr financí Janis Varufakis, vetovaly Atény. Situace po schůzce byla tak napjatá, že se státy nedohodly ani na pořádání schůzek na technické úrovni, které by mohly dohodu pro pondělí předpřipravit. Právě pondělí je totiž podle Dijsselbloema poslední možnost, kdy mohou Atény o prodloužení záchranného programu požádat, aby ho stihly země eurozóny schválit do 28. února, kdy vyprší ten současný.

Zatímco ve středu hlásil značně unavený Dijsselbloem naprostý krach jednání, ve čtvrtek večer už údajně hýřil optimismem. „Vyjádřil se v tom smyslu, že vidí možnost v dohodě. A v podobném smyslu se vyjádřil také řecký premiér Alexis Tsipras, ovšem otázkou je, jestli si oba představovali to samé. Já se obávám, že spíše ne,“ řekl po summitu Sobotka.

Tvrdý postoj 18 zemí eurozóny proti Řecku nejspíše donutil Tsiprase změnit postoj. "Dohodli jsme se, že řecké úřady a evropské instituce začnou pracovat na technickém návrhu, který by byl průsečíkem mezi současným záchranným programem a řeckým plánem," napsal Dijsselbloem na Twitteru.

Že bude dohoda velmi podobná tomu, co chce eurozóna, naznačila německá kancléřka Angela Merkelová. „Řecko musí buď požádat o prodloužení záchranného programu, nebo jej řádně ukončit, žádná jiná možnost není,“ uvedla Merkelová. Při prvním setkání se svým řeckým protějškem ale působila Merkelová podle řeckých diplomatů mile. Tsiprasovi pogratulovala k vítězství ve volbách a řekla, že "doufá, že spolu budou dobře spolupracovat, i přes současné těžkosti". „Také doufám,“ odpověděl ji Tsipras.

Na tiskové konferenci po jednání evropských lídrů pak Tsipras uvedl, že se Řecko bude snažit s mezinárodními věřiteli vyjednat kompromis, nenechá se ale "vydírat".

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se