Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje 43 procent lidí, což je méně proti říjnovým 57 procentům. Důvěru v premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) mají tři pětiny občanů. Vyplývá to z lednového průzkumu mínění agentury STEM.

Říjnová důvěra v prezidenta byla podle STEM patrně vrcholem před jeho kritizovaným vystoupením v Českém rozhlase. Prezident po listopadových Hovorech z Lán čelil kritice zejména za své vulgární výroky.

Pokles důvěry po rozhlasové debatě ukázal i listopadový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle těchto výsledků důvěra v prezidenta v listopadu klesla na 37 procent. V lednovém průzkumu už ale Zemanovi důvěra vzrostla na 44 procent lidí.

Po prezidentských volbách měl Zeman podle průzkumu STEM důvěru 55 procent veřejnosti. Loni v lednu jeho důvěryhodnost klesla na 38 procent. Podle STEM je možné, že se do snížení promítly výsledky předčasných voleb do sněmovny, neúspěch jeho Strany práv občanů a prezidentova schůzka s Michalem Haškem a dalšími členy vedení ČSSD bez Sobotky. V průběhu roku se důvěra lidí pozvolna zvyšovala až k říjnovým 57 procentům.

Na začátku funkčního období prezidentovi důvěřovalo 84 procent voličů ČSSD, letos v lednu už jich bylo pouze 62 procent. Nejvíce (72 procent) důvěry má aktuálně u stoupenců KSČM a Úsvitu (67 procent). Sympatizanti hnutí ANO a KDU-ČSL se v míře důvěry v prezidenta příliš neliší od populace jako celku. Stabilně nízkou míru důvěry má prezident Zeman mezi sympatizanty ODS a TOP 09.

V porovnání s předchozím prezidentem Václavem Klausem, který ale nebyl zvolen přímou volbou, je míra důvěryhodnosti současného prezidenta nižší. Prezidentu Klausovi na začátku jeho prvního funkčního období důvěřovalo 60 procent občanů, poté jeho důvěryhodnost posilovala až nad 70 procent a snižovala se zase v závěru jeho druhého funkčního období, dramaticky pak po vyhlášení prezidentské amnestie v lednu 2013.

Jako prezident má Zeman podle STEM větší důvěru než v době, kdy v letech 1998 až 2002 zastával funkci premiéra. "Příznačným rysem nástupu vlády premiéra Zemana byla značná podpora veřejnosti, větší, než by odpovídalo výsledkům voleb," uvádí STEM. Podle jeho výsledků se Zeman při vstupu do Strakovy akademie těšil důvěře 48 procent lidí. Zhruba po roce důvěra klesla na 21 procent, narostlo totiž rozčarování z práce vlády. Do roku 2002 důvěra v premiéra Zemana vzrostla postupně na 29 procent.