Z Debalceve odešlo 90 procent ukrajinských vojáků a město je plně pod kontrolou separatistů. Palba v okolí Debalceve ale neustala a povstalci v noci obsadili další tři okolní obce. Podle separatistů armáda ostřeluje Doněck, podle Kyjeva vzbouřenci soustřeďují síly u Mariupolu. Povstalečtí velitelé tvrdí, že tento důležitý přístav na březích Azovského moře ovládnou do dvou týdnů.

Ukrajinská armáda ve středu v Debalceve utrpěla těžkou porážku a pod tlakem povstaleckých oddílů musela důležitou železniční křižovatku vyklidit. Informace o obětech se různí, vzbouřenci počítají ukrajinské ztráty na tisíce, Kyjev hovoří o desítkách mrtvých. Vzbouřenci zřídili v Debalceve vojenské velitelství a mrtvé vyvážejí za hranice do ruského Rostova.

Debalcevské nádraží, strategicky významná železniční křižovatka mezi Doněckem a Luhanskem, je srovnáno se zemí. Povstalecké zdroje uvedly, že někdejší nádraží připomíná měsíční krajinu, prostor je pokryt krátery po raketách a dělostřeleckých granátech.

Povstalci oznámili, že jižně od Debalceve v noci na čtvrtek armáda ztratila dalších 40 mužů. Separatistické jednotky podle mluvčího povstaleckého ministerstva obrany Eduarda Basurina obsadily v okolí obce Hostra Mohyla, Savelivka a Bulavyne. Armáda údajně v noci dvanáctkrát porušila příměří, což podle Basurina vyvolalo náležitou odpověď povstaleckých zbraní.

Ukrajinští vojáci: Jsou šťastní, že přežili

Doněcká radnice uvedla, že armádní jednotky po delší době obnovily ostřelování města. Šest dělostřeleckých granátů prý dopadlo do dvou obytných čtvrtí a pobořilo několik domů. Útok, který velení ukrajinské armády popřelo, se podle povstalců obešel bez obětí.

Armádní mluvčí Andrij Lysenko oznámil, že povstalci soustředili značnou palebnou sílu u Novoazovska, města vzdáleného asi 40 kilometrů od přístavu Mariupol. K útoku na pozice vládních jednotek se vzbouřenci zatím neodhodlali, zprávy ukrajinských médií o ostřelování Mariupolu z moře Lysenko nepotvrdil.

"Dobytí Mariupolu je záležitost doslova dvou týdnů," tvrdí velitelé separatistů podle ruského internetového listu Gazeta.ru. Ukrajinská armáda je podle separatistů demoralizovaná po těžkých ztrátách a prohře v Debalceve, kde jen tanků prý povstalci ukořistili okolo 90. V Mariupolu prý separatisty podporuje drtivá většina místních obyvatel. Ukrajinští provládní dobrovolníci naopak tvrdí, že jsou sice pod palbou z povstaleckých minometů a tanků, ale obklíčení, natož pád největšího azovského přístavu bezprostředně nehrozí.

Povstalci nabízejí výměnu zajatců z Debalceve

Doněčtí povstalci ve čtvrtek navrhli Kyjevu výměnu bojovníků zajatých v Debalceve na východě Ukrajiny. Oznámil to vyjednavač separatistické "lidové republiky" Denis Pušilin. Podle zpráv z města, které ve čtvrtek dobyly povstalecké jednotky, jsou v zajetí desítky, ne-li stovky lidí. Výměna by se podle Pušilina měla uskutečnit podle pravidla "všichni za všechny", dohodnutého minulý týden na summitu v běloruském Minsku.

Povstalci rovněž oznámili, že jsou v Debalceve ochotni zajistit bezpečnost pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Opakované žádosti pozorovatelů o přístup do města v minulých dnech odmítali s vysvětlením, že Debalceve není vzhledem k probíhajícím bojům bezpečné.

Podle zástupce pozorovatelské mise OBSE Michaela Bociurkiwa evropští pozorovatelé na východě Ukrajiny neregistrují stahování těžké výzbroje, pouze její přemísťování. "V minských dohodách z loňského září a letošního února je klíčovým bodem odsun těžké bojové techniky z linie fronty. Zatím jsme nic takového nezaznamenali. Sledujeme situaci a zjišťujeme, že se zbraně jen přemisťují, od frontové linie stahovány nejsou," prohlásil Bociurkiw.

Povstalecké zóny na Donbasu jsou bez plynu

Ukrajina "barbarsky" zastavila dodávky zemního plynu do povstaleckých oblastí na východě země. Oznámili to ve čtvrtek v Doněcku a Luhansku zástupci separatistů a zastavení dodávek potvrdil i Kyjev. Podle povstaleckého vůdce Andreje Purgina si už v noci "lidová republika" v Doněcku zajistila přímé dodávky z Ruska. Luhanští separatisté ale prý s plynem vydrží jen do čtvrtečního odpoledne. Ruská společnost Gazprom ve čtvrtek oznámila, že do povstaleckých zón odesílá plyn určený podle kontraktu pro Ukrajinu.

"Kohoutky byly ve středu večer zcela vypnuty, žádný plyn neproudí. Dodávku z Ruska už jsme zajistili," konstatoval Purgin. V oblasti, kde se teploty pohybují pod deseti stupni mrazu, může podle médií zastavení dodávek plynu způsobit vážné hospodářské škody a zkomplikovat život domácnostem.

Vedení ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz potvrdilo, že dodávky na východ země byly ve středu skutečně zastaveny. "Důvodem je kritické poškození plynovodní sítě," uvedla firma v prohlášení. Obnovení dodávek podle Naftogazu není možné, protože v daném regionu pokračují ozbrojené srážky. Jakmile skončí, bude plynovod opraven.

Ruská agentura TASS oznámila, že ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil ministerstvu energetiky a plynárenskému monopolu Gazprom, aby vypracovaly návrh na dodávky plynu pro Donbas ve formě humanitární pomoci. Rusko by podle premiéra mělo plyn pro povstalecké zóny na východě Ukrajiny zajistit, pokud Kyjev své dodávky neobnoví.

Podle "ministra energetiky" samozvané luhanské vlády Dmitrije Ljamina dodávky plynu na povstalecká území zablokovali neznámí ozbrojenci, kteří "zřejmě jednali na základě rozkazu ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany". Přečerpávací zařízení prý částečně demontovali na stanici, která se nachází na území kontrolovaném ukrajinskou armádou.

Ukrajinští vojáci: Jsou šťastní, že přežili