Odhadem 35 tisíc lidí se v sobotu sešlo v Moskvě na demonstraci proti loňským událostem na kyjevském náměstí Nezávislosti, které vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu prozápadní vlády. Informovala o tom agentura TASS. Podle agentury AP není možné policejní údaje nezávisle ověřit.

Protest v ruské metropoli se koná v době, kdy si Kyjev připomíná změnu režimu a krvavé události z Majdanu, jak se náměstí Nezávislosti říká, při kterých zahynula zhruba stovka lidí.

Demonstraci do Moskvy svolala ruská odnož hnutí Antimajdan, které na Ukrajině podporovalo někdejší proruské směřování země. Poslanec ruské dumy, dolní parlamentní komory, Dmitrij Sablin, který je jedním z představitelů hnutí, řekl, že cílem Antimajdanu je zabránit tomu, aby v Rusku vypukla takzvaná barevná revoluce. Takto jsou v postkomunistických zemích nazývány masové protivládní protesty obyvatel, které vedou ke změně režimů. Heslem dnešní moskevské demonstrace je Nezapomeneme, neodpustíme.

Mezi účastníky demonstrace na Rudém náměstí byli mimo jiné motorkáři, důchodci, váleční veteráni, studentské organizace a provládní skupiny. Dav nesl ruské vlajky a transparenty, na kterých byla ukrajinská vláda označena jako fašistická. Podle AP byly na transparentech i nápisy jako "Chcípni, Ameriko!"

Organizátoři dopředu úřadům nahlásili, že očekávají zhruba 10 tisíc účastníků. Zároveň ale upozornili, že jejich počet by mohl být mnohem vyšší. Podle TASS se v centru Moskvy těsně před začátkem akce sešlo asi 20 tisíc lidí. Další lidé se k protestu připojili později.

Vznik ruského Antimajdanu byl ohlášen v polovině ledna. Jeho součástí jsou například motorkářský klub Noční vlci, se kterým udržuje kontakt ruský prezident Vladimir Putin, nebo řada poslanců vládní strany Jednotné Rusko. Podporu na dnešní demonstraci vyslovila Antimajdanu zhruba stovka organizací.

Rok od pádu Janukovyče

Naopak v Kyjevě v sobotu pokračovaly vzpomínkové akce připomínající první výročí pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a také památku zhruba stovky lidí, kteří při tehdejších protivládních demonstracích zahynuli. V ukrajinské metropoli se očekává řada zahraničních hostů; někteří z nich, například český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek či německý prezident Joachim Gauck, se chystají přicestovat až na nedělní pietu.

Oslavy a vzpomínkové akce se v Kyjevě konají i přes stále napjatou situaci na Donbasu, kde platí nově dohodnuté příměří. Právě události na kyjevském náměstí Nezávislosti, známém jako Majdan, a nástup prozápadní vlády vedly k odtržení části Luhanské a Doněcké oblasti od Ukrajiny a k ruské anexi autonomního poloostrova Krym.

V pondělí by mohla být zveřejněna průběžná zpráva o vyšetřování násilností na Majdanu, oznámil ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov. Janukovyč z ruského exilu vzkázal, že za Ukrajinu nese odpovědnost Evropa a že nový prozápadní kabinet vládne chaoticky. Porošenka pak Janukovyč nepřímo obvinil z bezpráví a nespravedlnosti, které bují na Ukrajině zmítané krizí. "Západ tuhle změnu chtěl, nyní by také měl nést odpovědnost," řekl. Zároveň prohlásil, že stále doufá ve svůj návrat na Ukrajinu a že chce přispět k řešení krize v této zemi.

V Sofii demonstrovali proti Putinově politice

U příležitosti prvního výročí pádu Janukovyče se v sobotu sešlo také shromáždění před sídlem prozápadního premiéra Rosena Plevnelieva v bulharském hlavním městě Sofii. Nejméně tisíc lidí zde protestovalo proti politice ruského prezidenta Vladimira Putina.

Demonstranti měli transparenty s nápisy jako "Rusko ano, Putin ne", "Zastavte Putina" nebo "Putinovi rudí přívrženci - ostuda pro Bulharsko".

Sobotní protest je podle agentury DPA odpovědí na různé akce a prohlášení opozičních socialistů a nacionalistů ze strany Ataka z uplynulých týdnů. Jejich příznivci podporují postup Ruska vůči Ukrajině a odmítají sankce, jež na Moskvu kvůli jejímu přístupu ke krizi na Ukrajině uvalily západní země.