Ruská televize TVC zveřejnila záznam z pouliční kamery, která údajně zachytila vraždu bývalého ruského vicepremiéra a kritika Kremlu Borise Němcova o páteční noci na mostu nedaleko Kremlu. Kvalita záběrů není valná, rozeznat však lze kolemjedoucí automobily a siluety lidí. Právě v okamžiku střelby však záběr kamery zakryl sněžný pluh.

Ze záznamu televize odhadla, že vrah se pravděpodobně nejprve skrýval na schodišti vedoucím na most, než po činu doběhl po vozovce k autu, které na mostu na chvilku zastavilo.

Kamera ukazuje, jak tvrdí televize, že ve 23:30 moskevského času (21:30 středoevropského času) Němcov a jeho společnice jdou po mostu. "Pomalu je dohání sněžný pluh. Ve 23:31 je karoserie vozu s pluhem zakrývá před kamerou. O vteřinu později odtud vybíhá na vozovku další člověk, rychle nasedá do (dalšího) auta a odjíždí," okomentovala záběry televize a popsala pohyb lidí na mostu: dívka je zprvu schovaná za sněhovým pluhem, jehož posádku zřejmě žádá o pomoc, pak se vrací na místo činu. Okolo procházejí lidé, někteří se zastavují, jiní jdou dál, podobně auta. Ve 23:42 (21:42 středoevropského času) přijíždí policie.

Video: V Moskvě zastřelili kritika Kremlu

V Moskvě zastřelili kritika Kremlu

Němcov (55) se stal terčem palby v okamžiku, kdy se s ukrajinskou modelkou Hannou Duryckou (23) vracel z večeře v restauraci Bosco v obchodním domě GUM naproti Kremlu do svého bytu za řekou Moskvou. Na místě vraždy kriminalisté nalezli šest nábojnic, čtyři kulky zasáhly politika, jeho společnice vyvázla bez zranění.

Vyšetřovatelé posuzují několik verzí, sahajících od provokace kvůli destabilizaci politické situace přes stopu islamistů a extremistů až po možnou souvislost s ukrajinským konfliktem. Prý nelze vyloučit ani souvislost s podnikáním či osobní nenávist vůči zavražděnému a další běžné pohnutky zločinu, včetně žárlivosti. Je však zjevné, že pachatelé opozičního politika sledovali.

Video: "Chcete zabít každého?" ptá se v Moskvě demonstrant

Chtete zabít každého? ptá se v Moskvě demonstrant

"Uděláme vše, aby organizátoři a vykonavatelé podlé a cynické vraždy byli po zásluze potrestáni," uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Opoziční předáci hovoří o politicky motivované vraždě neúprosného kritika režimu.

Mluvčí federálních vyšetřovatelů Vladimir Markin mezitím popřel zprávy médií, že se policistům podařilo v centru Moskvy najít auto, v němž zabijáci prchli z místa činu. Varoval také, že v průběhu vyšetřování se mohou vyskytnout "dezinformace", a dokonce i "otevřené provokace", a doporučil novinářům zveřejňovat jen ověřené informace z oficiálních zdrojů.

Ruští vyšetřovatelé v neděli vypsali odměnu tři miliony rublů (asi 1,2 milionu korun) za informace vedoucí k objasnění vraždy. "Anonymita všech informátorů je zaručena a kromě toho jsou operativci (...) připraveni vyplatit velkou odměnu ve výši tří milionů rublů za cennou informaci," citovala agentura TASS z vyjádření vyšetřovatelů. Současně zveřejnila telefonní čísla, na kterých se lze s operativním štábem vyšetřování spojit.

Litviněnková obvinila ze smrti Němcova ruskou vládu

Podle Mariny Litviněnkové, vdově po bývalém ruském agentovi zavražděném v Londýně, se na smrti Němcova podílela ruská vláda. Vraždy jsou způsobem, jak se vláda v Moskvě snaží umlčet kritiky prezidenta Vladimira Putina, řekla v neděli Litviněnková rozhlasové stanici BBC. Žádné důkazy ale nenabídla.

Smrt Němcova, kterého zastřelil neznámý útočník v noci z pátku na sobotu, je "naprosto zničující", prohlásila Litviněnková.

Její manžel, bývalý agent ruské tajné služby Alexandr Litviněnko zemřel v roce 2006 v Británii na otravu radioaktivním poloniem. Britské úřady od začátku považují za hlavního podezřelého z vraždy bývalého ruského agenta Andreje Lugového a soudce Robert Owen, který nyní vede veřejné šetření případu, je přesvědčen o tom, že do vraždy byl přímo zapojen ruský stát. Moskva to popírá.

V Moskvě zastřelili kritika Kremlu

Chtete zabít každého? ptá se v Moskvě demonstrant