Návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na desetileté zmrazení íránského jaderného programu je pro Írán nepřijatelný. Oznámila to v úterý íránská agentura Fars, která citovala íránského ministra zahraničí Mohammada Džaváda Zarífa. Obama v pondělí doporučil jako řešení sporu o íránský program jeho desetileté zmrazení. Zároveň přiznal, že nevěří, že na to Írán přistoupí. Ve švýcarském městě Montreux se v úterý sešli na jednání ministři zahraničí USA a Íránu John Kerry a Zaríf.

Šéf íránské diplomacie prohlásil, že Írán nepřistoupí na "přehnané a nelogické požadavky", ale bude v rozhovorech pokračovat. "Obamovo stanovisko je vyjádřeno nepřijatelnými a výhrůžnými větami. Írán nepřijme přemrštěné a nelogické požadavky. Teherán bude v rozhovorech o jaderném programu se šesti velmocemi pokračovat," řekl podle agentury Fars Zaríf.

S Íránem vyjednává šest velmocí a snaží se ho přimět k ústupkům, které by mohly Íránu přinést zrušení sankcí. Zaríf v pondělí prohlásil, že dohoda by mohla být uzavřena už tento týden, pokud vyjednávající země prokážou dostatečnou vůli ke zrušení sankcí.

Obama prohlásil, že by měl Írán svůj program dočasně zastavit v bodě, v němž je nyní, a umožnit kontroly. Ujistí tím ostatní státy, že nemá jadernou zbraň, jak si některé myslí. Prezident ale dodal, že je pravděpodobnější, že Írán na požadavky velmocí nepřistoupí a konečnou dohodu se podepsat nepodaří.

S Íránem vyjednává vedle USA také Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo. Těm se v roce 2013 podařilo po letech marného snažení dospět k dočasné dohodě s Teheránem. Na ni má navázat stálé ujednání, jehož rámec bude znám do konce března, detaily pak v létě.