V Guineji v sobotu začne závěrečná fáze testování vakcíny proti ebole od společnosti Merck. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO). Ebolou se hlavně v Africe nakazilo od konce roku 2013 kolem 22 tisíc lidí, zhruba devět tisíc jich zemřelo.

Nyní se testují dvě experimentální vakcíny v Libérii a dosavadní zkoušky ukazují, že pro lidi nejsou nebezpečné. Proti ebole zatím neexistuje žádný oficiálně schválený lék ani vakcína. Několik slibných preparátů je ale ve vývoji.

V případě vakcín se od loňského podzimu testují dvě látky - jedna je od společnosti GlaxoSmithKline a druhou společně vyrobily firmy NewLink Genetics a Merck. Třetí preparát, který vyvinula společnost Jansen patřící pod Johnson & Johnson, je ve fázi prvních testů na lidech.

WHO oznámila, že vakcína společnosti GlaxoSmithKline bude testována hned, jakmile bude dodána.

Třetí fázi testů se v Guineji podrobí několik tisíc lidí pod dohledem WHO, guinejského ministerstva zdravotnictví, organizace Lékaři bez hranic a norského ústavu veřejného zdraví. "Pracovali jsme velmi tvrdě, než jsme se dostali do tohoto stadia. Bude-li vakcína účinná, bude to první nástroj prevence proti viru eboly," sdělila šéfka WHO Margaret Chanová. Přednostně budou očkováni lidé, kteří přišli do styku s ebolou a je u nich větší riziko onemocnění.

Epidemie eboly zasáhla především tři západoafrické země Libérii, Sierru Leone a Guineu. Zatímco z Libérie už nejsou hlášeny nové případy nákazy, ve zbylých dvou WHO od 1. března zaznamenala 132 nových případů.

V Libérii ve čtvrtek propustili z nemocnice v Monrovii poslední pacientku po úspěšné léčbě eboly. Je to osmapadesátiletá učitelka Beatrice Yardolová, která byla hospitalizována 18. února. Když vyšla z nemocnice, prohlásila, že je "nejšťastnějším člověkem na světě".

Po propuštění posledního nemocného chce země začít počítat 42 dní, které rozhodnou, zda bude moci být Libérie přiřazena ke státům, které se s epidemií vypořádaly. V tomto období nesmí být podle norem WHO zjištěn žádný nový pacient.