Po pátečním ozbrojeném útoku na ropné pole Ghaní na jihu Libye je pohřešován jeden Čech. Celkově je nezvěstných devět pracovníků společnosti poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu, mezi nimiž je i občan Horního Rakouska, potvrdily libyjské úřady.

Situací se bude v pondělí mimořádně zabývat vláda a do regionu v nejbližší době vyrazí dva pracovníci české diplomacie. První by měl vyrazit v neděli a další ho bude následovat během 48 hodin. To po nedělním jednání krizového štábu řekl ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Ministerstvo v této souvislosti nedoporučuje lidem, aby do Libye cestovali nebo si tam hledali práci.

"Cizinci z rakouské ropné společnosti, která pole spravovala, se stále pohřešují. V tuto chvíli nevíme, jaký je jejich osud," uvedl mluvčí libyjské společnosti Muhammad Harírí. Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí potvrdil, že se po útoku pohřešuje devětatřicetiletý Rakušan, který pracoval pro ropnou společnost poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu VAOS (Value Added Oilfield Services). Mluvčí nicméně odmítl zveřejnit jeho jméno.

Tajemník rakouského ministerstva zahraničí Michael Linhart v neděli řekl agentuře APA, že se skupinou pohřešovaných zatím nebyl navázán kontakt a že žádné zprávy nepotvrzují, jestli je skupina naživu, nebo po smrti. Podle Linharta za útokem stojí ozbrojenci napojení na organizaci Islámský stát (IS), kteří operují v nedaleké Syrtě a o kterých "je známo, že v minulosti stáli za brutální vraždou skupiny koptských křesťanů". Představitele mezinárodně uznávané libyjské vlády, která sídlí v Tobrúku, se nepodařilo kontaktovat, uvedla agentura AP. Zástupci jejich soupeřů, milic podporovaných islamisty, které obsadily Tripolis, ale uvedli, že si nemyslí, že by útočníci patřili k radikálům napojených na IS.

Rakouský ministr zahraničí prý již dal dohromady krizový štáb tvořený experty z ministerstva vnitra a obrany, kteří se budou situací zabývat. Rakouské úřady jsou rovněž v kontaktu s libyjskými představiteli, v kontaktu je také se všemi státy, kterých se věc týká. 

List Die Presse píše, že mezi nezvěstnými jsou také Filipínci a lidé z Bangladéše a Súdánu. Nejmenovaní znalci poměrů rakouskému listu sdělili, že útočníci by mohli pocházet z pobřežního města Syrta, podle APA by ve skupině mohli být i Pákistánci.

Libyjská armáda tvrdí, že už má ropné pole znovu pod kontrolu, ale vojáci do areálu ještě nevstoupili, protože v okolí jsou miny.

Diplomat, který má řešit situaci pohřešovaného českého občana v Libyi, odcestuje do regionu v nejbližších hodinách, druhý diplomat jej bude následovat do 48 hodin. "V sobotu jsme zjistili, že tam je ještě jeden Čech, který zkontaktoval svoji rodinu a který tam také pracoval," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. V sobotu večer se tento občan dostal do bezpečné oblasti.

Případem se podle rakouského serveru Der Standard zabývá i rakouské velvyslanectví v Tunisku. V Libyi je dalších 20 až 30 Rakušanů, kteří většinou pracují pro ropné firmy a bezpečnostní agentury; počet Čechů v severoafrické zemi se podle českého ministerstva zahraničí pravděpodobně pohybuje spíše v jednotkách.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek České televizi v sobotu řekl, že za útokem na ropné pole s velkou pravděpodobností stojí ozbrojenci Islámského státu. Situace v regionu je podle něj nepřehledná, proto by lidé měli zvážit i tamní pracovní příležitosti. Pohřešovaný český občan pracoval u mezinárodní ropné firmy, doplnil Zaorálek.

Je možné, že pohřešovaní byli uneseni. Naznačil to Zaorálek v Českém rozhlasu, když řekl, že ministerstvo se snaží zjistit, co se na místě stalo, kde pohřešovaný Čech nyní je a jak ho dostat na svobodu. Únos je pravděpodobný i podle bývalého šéfa české diplomacie za KDU-ČSL Cyrila Svobody. Svoboda v ČT připomněl, že Islámský stát o žádné vyjednávání nestojí.

Podle Zaorálka by lidé neměli cestovat do kterékoliv části Libye, včetně hlavního města Tripolisu. "V jihovýchodní části města probíhají boje mezi milicemi, mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz, současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou. Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit," uvádí na svém webu ministerstvo. Podle něj byl český zastupitelský úřad v Tripolisu dočasně uzavřen, proto nemůže Čechům poskytnout konzulární pomoc. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v Káhiře.

Podle agentury AFP na ropné pole Ghaní na jihu Libye, asi 750 kilometrů jižně od metropole Tripolisu, zaútočili extremisté hlásící se k organizaci Islámský stát. Zabili přitom 11 strážců ropného pole, některým usekli hlavu. Místní vládní síly následným protiútokem převzaly nad místem opět kontrolu.

V souvislosti s těmito událostmi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v sobotu svolal krizový štáb za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a zástupců tajných služeb, uvedla Lagronová a doplnila, že české úřady jsou s rodinou pohřešovaného Čecha v kontaktu. Vláda podle mluvčí nasadí veškeré prostředky k jeho rychlému nalezení a informace si vyměňuje s rakouskými úřady.

Podle libyjských úřadů zaútočili neznámí útočníci na ropné pole ze severu. Způsobili tam "obrovské škody", dodaly úřady bez bližších podrobností. "Naše síly následně porazily militanty a převzaly kontrolu nad ropným polem Ghaní," citovala agentura Reuters jednoho z armádních představitelů oficiální mezinárodně uznávané vlády, která sídlí v Tobruku. Milice, které si říkají Libyjský úsvit, od loňského léta ovládají metropoli Tripolis a vytvořily tam druhou vládu.

Libye se po svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011 propadla do chaosu. V zemi existují dva parlamenty a dvě vlády. Zmatků a bezvládí využili radikálové napojení na radikály z organizace Islámský stát, kteří v uplynulých měsících obsadili Sýrii a Irák a snaží se získat větší vliv.