Čína v neděli obhajovala kontroverzní vládní politiku výstavby na sporných ostrovech v Jihočínském moři. Ministr zahraničí Wang I na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání čínského parlamentu v této souvislosti prohlásil, že Čína se nechystá "zvrátit stávající světový řád" - byť připustil, že by bylo třeba ho "aktualizovat".

Čínský prezident Si Ťin-pching se v loňském roce pokusil uklidnit obavy regionálních sousedů z územních ambicí Číny. Zároveň ale Peking pokračuje ve výstavbě na Spratlyho ostrovech, což podtrhuje čínské snahy prosadit své nároky v Jihočínském moři.

Čína si dělá nárok zhruba na 90 procent Jihočínského moře, což demonstruje na oficiálních mapách, kde se námořní hranice táhne hluboko do vodního srdce jihovýchodní Asie.

Na části bohatých vod, které protínají klíčové globální lodní trasy, si činí nárok také Vietnam, Filipíny, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

Podle loňských satelitních snímků Čína zahájila práce na šesti dalších útesech, které obsadila na Spratlyho ostrovech. Vidět je na nich něco, co vypadá jako letecká dráha a přístavy, dodal Reuters.

Na tiskové konferenci ale dnes ministr Wang I prohlásil, že Čína provádí "nezbytnou" výstavbu, která nemá nic společného s žádnou třetí stranou. "Nejsme jako některé země, které provádějí nelegální výstavbu v domově jiných lidí, a nepřijmeme nemístné poznámky o práci prováděné v našem vlastním domově," dodal ministr ve zjevné kritice států, s nimiž se Čína o sporná území pře.

Wang dodal, že nynější světový řád je třeba aktualizovat - ale ne zvrátit. Mezinárodní systém vybudovaný kolem OSN přirovnal k velké lodi. "Dnes jsme na této lodi s více než 190 dalšími státy. Samozřejmě že nechceme tuto loď zvrhnout. Raději budeme s ostatními spolupracovat, abychom se postarali o to, aby tato loď plula vytrvale kupředu a správným směrem," dodal.