Vliv milionářů a miliardářů, kteří investují do volebních kampaní, je v USA podle prezidenta Baracka Obamy obrovský a nepatřičný. Jejich moc ovlivnit výsledky voleb chce vyvážit zavedením všeobecné povinné volební účasti. USA se potýkají s jednou z nejnižších volebních účastí mezi vyspělými zeměmi, uvádí server CNN.

"K volbám nechodí mladí lidé, kteří mají nižší příjem a častěji pocházejí z nějaké minoritní skupiny. A někteří lidé se snaží tyto voliče držet dál od volebních uren," domnívá se Obama.

Americký prezident udává jako příklad země s všeobecnou povinností volit Austrálii. Podle docenta Haydona Manninga z Flinders University v Austrálii může ale být povinná volební účast kontraproduktivní. "Problémem jsou volební kampaně, které se zaměřují na neznalé voliče a používají k tomu zavádějící slogany," uvedl Manning.

Podle Institutu pro demokracii a volební pomoc (International IDEA) už více než 26 zemí zavedlo povinnou volební účast. Pokud nepřijdou například australští či belgičtí voliči hlasovat, úřady je trestají pokutou. V případě, že nezaplatí, mohou skončit ve vězení.

V Česku otevřel debatu o povinné účasti u voleb prezident Miloš Zeman, a to už loni před evropskými volbami. K těm v roce 2009 přišlo pouhých 28 procent voličů. Loni byla nakonec účast ještě menší, volit přišlo jen 18 procent voličů. V tuzemsku by Zeman výši pokuty za nedostavení se k volbám stanovil zhruba na 5000 korun.

Premiér Bohuslav Sobotka Zemanův nápad nepodpořil. Podle něj by měli politici lidem spíše předkládat atraktivní témata. "Je důležité, aby politika lidi neznechucovala, ale přitahovala je k volebnímu rozhodnutí," řekl loni Sobotka. Ministr financí Andrej Babiš nízkou volební účast odůvodnil dlouholetou negativní zkušeností s politikou.