Obyvatelé středoamerické Kostariky používají od začátku letošního roku výhradně elektrickou energii, která pochází z obnovitelných zdrojů. Země těžící z příznivých přírodních podmínek se tak stala vůbec prvním státem na světě, kde přestali využívat elektrárny na fosilní paliva. Oznámil to v pondělí místní energetický úřad, podle nějž jsou však uhelné elektrárny připraveny k využití, pokud nebude ekologicky šetrná energie stačit.

Kostaričtí energetici přestali do sítě dodávat proud z uhelných elektráren začátkem ledna a dosud ho po dobu 75 dnů v řadě nepotřebovali. "Náš historický milník ve využití čisté energie byl dosažen díky silným dešťům, které v prvním čtvrtletí 2015 naplnily nádrže čtyř vodních elektráren," uvedl v prohlášení kostarický energetický úřad ICE.

Kostarika je jednou z nejbohatších zemí Latinské Ameriky a zhruba 80 procent energie vyrábí ve vodních elektrárnách. Těží rovněž z toho, že na svém území má řadu sopek, a díky tomu přibližně desetina energie pochází z geotermálních zdrojů. Zbytek generují solární a větrné elektrárny.

V loňském roce země vyrobila z obnovitelných zdrojů celkem 94 procent energie.

V záloze však má stále připraveny tepelné elektrárny, které budou zapojeny do výroby v případě zhoršených klimatických podmínek, například pokud zemi postihne sucho.

Kostarika je v chudém regionu naprostou výjimkou, o podobný cíl však zatím pouze usilují i bohatší země. V západním světě se stoprocentnímu zastoupení obnovitelné energie na výrobě elektřiny blíží Island, podíl šetrně vyráběné elektřiny je vysoký rovněž v dalších zemích severní Evropy.

Další evropské státy však dosahují nejvýše několik desítek procent zastoupení obnovitelných zdrojů energie. Lídři zemí Evropské unie loni schválili závazek, že do roku 2030 se bude v celé EU vyrábět 27 procent energie z těchto zdrojů.