Uzbecký prezident Islam Karimov si v nedělních volbách ziskem 90,4 procenta hlasů pohodlně zajistil nejvyšší post na další období. Oznámila to v pondělí v Taškentu ústřední volební komise. Hlasovat přišlo 91 procent Uzbeků s hlasovacím právem. V předchozích volbách v roce 2007 Karimov získal o dvě procenta hlasů méně.

Vítězství autoritářského uzbeckého vůdce se považovalo za jisté, protože Karimov v souboji o prezidentský úřad fakticky neměl soupeře. Tři formální protikandidáty do voleb vyslaly vládou zřízené politické strany, které během kampaně podporovaly kandidaturu dosavadního prezidenta.

Sedmasedmdesátiletý Karimov vládne středoasijskému státu nepřetržitě od roku 1989, opozici uvěznil či vyhnal do exilu, potlačil nezávislá média a vůli vládnoucího klanu podřídil i uzbecké soudnictví. Oponenti Karimova získali od dvou do tří procent hlasů, oznámila volební komise.

Názory na regulérnost voleb se příkře liší. Zatímco pozorovatelé z Ruska a většiny postsovětských států považují volby za transparentní, evropští pozorovatelé stejně jako v minulých volbách průběh volební kampaně označili za nedemokratický. "Volby podléhaly státní kontrole, nebylo v nich místo pro opozici a svobodná soutěž politických sil neexistovala," uvádí se v pondělním dobrozdání kontrolní mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Uzbekistán, země bohatá na nerostné suroviny a proslulá rozsáhlými plantážemi bavlníku, se těší zájmu ruských, čínských i amerických podnikatelů. Zemi ale podle politologů ohrožuje nestabilita, protože stárnoucí Karimov likviduje politickou konkurenci ve svém okolí a otázka nástupnictví je otevřená.

Jako první v pondělí Karimovovi k volebnímu výsledku gratuloval ruský prezident Vladimir Putin. V blahopřejném telegramu napsal, že "výsledky hlasování potvrzují vysokou autoritu prezidenta a svědčí o všelidovém uznání jeho zásluh".