Separatisté na východě Ukrajiny za posledních 24 hodin prudce zvýšili svou bojovou aktivitu a zaútočili na armádní pozice z těžkých zbraní. Oznámil to na Facebooku armádní analytik Dmytro Tymčuk. Ukrajinské velení podle něj zaznamenalo palbu z děl, houfnic a minometů nejméně na třech místech donbaské fronty.

Zvýšená bojová aktivita povstalců je patrná v okolí Luhansku a Mariupolu, největší útoky podnikli podle Tymčuka vzbouřenci u obce Avdijivka jen několik kilometrů severně od Doněcku. Skupina tanků tam ostřelovala ukrajinské pozice, po útoku pak následovala palba z děl ráže 122 milimetrů. Tyto zbraně podle minských mírových dohod měly být staženy z fronty.

Porušování příměří Kyjev zaznamenal i u obce Opytne, která leží v Doněcké oblasti jižně od Artemivsku. V tomto prostoru údajně separatisté nasadili minomety. Severně od Luhansku u obce Stanycja Luhanska přepadl diverzní oddíl povstalců automobilovou kolonu ukrajinské armády. O případných obětech se zprávy z Donbasu nezmiňují. 

Velení ukrajinské protipovstalecké operace vydalo ve středu prohlášení, v němž bojové akce povstalců označilo za "chaotické provokace". 

Jediná tatarská televize na Krymu musela zastavit vysílání

Na okupovaném Krymu úderem půlnoci zastavila vysílání televizní stanice ATR, jediný kanál určený divákům z řad tatarské menšiny. Konec vysílání je důsledkem rozhodnutí ruských správních orgánů, které po loňské anexi opakovaně odmítly žádost stanice o registraci. Obsahovala prý spoustu chyb.

Soukromá stanice ATR, kterou vlastní tatarský podnikatel Lenur Isljamov, vysílala v tatarštině, ukrajinštině a ruštině. Byla součástí mediálního holdingu, kam patřil i dětský televizní kanál Lale a rozhlasové stanice Meydan-FN a Liděr-FM. Žádná z nich registraci nedostala, a všechny tak musely své fungování v noci na středu ukončit.

Zhruba čtvrtmilionová tatarská menšina si od loňské anexe ukrajinského Krymu opakovaně stěžuje na národnostní a náboženský útlak. Dva hlavní vůdci krymských Tatarů Mustafa Džemilev a Refat Čubarov byli z poloostrova fakticky vyhoštěni, proti protestním akcím Tatarů ruská policie tvrdě zasahuje.

Videokonference minské skupiny byla prý konstruktivní

Porušování příměří, z něhož se obviňují obě znepřátelené strany, má bylo jedním z témat středeční videokonference takzvané kontaktní skupiny, která v únoru v běloruském Minsku dojednala podmínky příměří.

Konference proběhla konstruktivně, ale zřejmě bez konkrétních závěrů. Vyplynulo to z prohlášení zmocněnce doněckých povstalců Denise Pušilina pro ruské novináře. Pušilin nevyloučil, že členové skupiny se brzy osobně setkají na nové schůzce v běloruském Minsku.

Kontaktní skupina sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a povstaleckých "republik" z Doněcku a Luhansku. Prostředníkem jednání je představitelka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Heidi Tagliaviniová. Na programu dnešní videokonference měla být kromě diskuse o porušování klidu zbraní i výměna zajatců a budoucí kroky k decentralizaci ukrajinské státní správy.