Členové al-Káidy ve čtvrtek zaútočili na věznici v jihojemenském městě Mukallá a osvobodili 300 trestanců. Podle policie je mezi nimi i jeden z velitelů al-Káidy. V jemenském konfliktu, do něhož minulý týden zasáhla Saúdská Arábie se spojenci, ve čtvrtek padl první Saúdský Arab.

"Vůdce AQAP Chálid Batarfí, který byl vězněn čtyři roky, je mezi 300 vězni, jimž se podařilo uprchnout z centrální věznice v Mukallá," sdělil policejní zdroj. AQAP je zkratka pro al-Káidu na Arabském poloostrově, která organizuje útoky na celém světě a patří k nejobávanějším odnožím teroristické sítě. Mukallá je hlavní přístav jihojemenské provincie Hadramaút a s 300 000 obyvateli páté největší město v Jemenu.

V Jemenu nastala loni chaotická situace, když se šíité obývající sever a bojující mnoho let za větší autonomii vydali na jih. V září obsadili hlavní město San’á a postupovali dál. Obsadili státní instituce a prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí i vláda kvůli tomu uprchli na jih, do Adenu. Minulý týden se Saúdská Arábie a několik jejích arabských spojenců rozhodli zakročit a vyslali proti šíitům letadla.

V bojích padl ve čtvrtek první Saúdský Arab. Je jím podle saúdskoarabské vlády jeden pohraničník. Při útoku vedeném z Jemenu bylo deset jeho kolegů zraněno.

Po bombardování pozic šíitů v Adenu v noci na čtvrtek se šíitští bojovníci stáhli z adenského centra. Šíitské jednotky, vybavené tanky a obrněnými vozy, ale zůstávají v okrajových částech tohoto významného přístavu. Ve čtvrtek se v něm vylodilo několik desítek zahraničních vojáků, ale zatím žádný zdroj nebyl schopen zjistit, z které jsou země.

Agentura AP píše, že některé muslimské státy zvažují vyslání pozemních jednotek. Jde zejména o Saúdskou Arábii, Pákistán a Egypt. Podmínkou pro vstup je údajně stabilizace Adenu, kterou chce zajistit Egypt s podporou saúdskoarabského letectva. Spojenecké jednotky nechtějí Jemen obsadit, pouze vytlačit šíity zpět na sever, na jejich tradiční území. Opírat se chtějí o místní sunnitské kmeny. Ofenziva prý může začít, teprve až se podaří šíity dostatečně oslabit nálety.

Hádí už z Adenu uprchl a ministr zahraničí jeho vlády Rijád Jasín tento týden žádal o ještě účinnější mezinárodní akci proti šíitům.

Saúdská Arábie tvrdí, že šíitům vojensky pomáhá jejich spojenec Írán. Bojují s nimi ale také vojenské oddíly, které zůstaly věrné Hádího předchůdci Alímu Abdalláhu Sálihovi. Podle AP uznává Sáliha za svého velitel až 70 procent důstojníků jemenské armády.