Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange souhlasí s tím, aby ho představitelé švédské justice vyslechli na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kde se ukrývá. Řekl to ve čtvrtek Assangeův právník. Takový výslech nabídla minulý měsíc švédská prokuratura, která Australana vyšetřuje pro podezření ze sexuálního zneužití dvou žen.

Výslech v Londýně již dříve navrhoval sám Assange, švédští prokurátoři ale do března toto řešení odmítali. Trvali na tom, aby přijel do Švédska. To podezřelý odmítá z obavy, ze by byl vydán do USA. Americké úřady chtějí Assange postavit před soud kvůli obvinění, že na internetu před pěti lety prostřednictvím serveru WikiLeaks zveřejnil statisíce tajných amerických vojenských zpráv a diplomatických depeší.

Australský novinář Assange nebyl ve Švédsku oficiálně obviněn z žádného zločinu, kvůli podezření ze sexuálního zneužití dvou žen v roce 2010 na něj ale švédské úřady vydaly mezinárodní zatykač. Assange odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného, a tvrdí, že jde jen o záminku, aby mohl být vydán do Spojených států.

Do Londýna by měla přijet švédská prokurátorka Marianne Nyová, která 13. března nabídla výslech na ambasádě v britské metropoli. Kdy se tak stane, není jasné. Jeden z Assangeových obhájců Per Samuelson po vyjádření Nyové poznamenal, že procedura může zabrat delší čas. Výslech musí povolit Británie a Ekvádor, na jehož ambasádě Assange od června 2012 žije, a bude potřeba i řada dalších formálních dokumentů, vysvětlil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů a dalších citlivých dat. Velký rozruch způsobil ve světě v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil americké dokumenty, jež získal od amerického vojáka Bradleyho Manninga. Manning, který později projevil přání žít jako žena a nyní se jmenuje Chelsea Manningová, byl v USA loni odsouzen k 35 letům vězení.