Nazarbajev podle odhadů získal 97,7 procenta hlasů, zatímco dva ostatní kandidáti dostali méně než jedno, potažmo méně než dvě procenta. Volební účast činila 95,1 procenta.

Kazašská agentura Kazinform hovoří o senzaci. V metropoli Astaně podle agentury DPA propukly oslavy za účasti vítěze. "Věřím, že Kazaši budou hlasovat pro stabilitu v našem státě, a podpoří tak politiku, kterou země dosud sledovala pod mým vedením," řekl v neděli dobře naladěný Nazarbajev, když v Astaně vhodil do urny svůj hlasovací lístek.

Volby očima pozorovatele

Obyvatelé Kazachstánu stáli před volebními místnostmi ve frontách. Hlavní město Astana bylo od samotného rána zalito sluncem. "Konečně přišlo ze stepi jaro," radovali se místní obyvatelé. Ti starší 18 let se také od sedmi hodin, kdy se otevřely volební místnosti, ukázněně řadili do fronty, aby si na příštích pět let zvolili svého prezidenta.

Velký zájem o předčasné volby, které zemi předepsal její vládce Nursultan Nazarbajev, předčil očekávání. To přiznávají jak domácí, tak zahraniční pozorovatelé, které pozvala kazašská vláda. Mezi nimi je i autor těchto řádků.

Nejméně dvě stě lidí se kolem 10. hodiny zdejšího času tísnilo před sportovním střediskem na prospektu Abaja, aby mohli odevzdat svůj hlas v rozlehlé tělocvičně. Pořádková služba je dovnitř pouštěla asi po deseti. Podobně tomu bylo před Kazašskou univerzitou ekonomiky, financí a mezinárodního obchodu v Žubanovově ulici. Jenom fronta čekajících byla menší, u registrace, kde vítali i zahraniční pozorovatele, byl ale chumel. 

Povrchní pohled – a během bleskové návštěvy ani jiný být nemůže –­ říká, že všechno probíhalo tak, jak se sluší a patří. Volič si vyzvedl hlasovací lístek se třemi kandidáty a odešel ho upravit do kabinky za bleděmodrý závěs (bleděmodrá patří ke státním barvám Kazachstánu).

Poté vyšel a před očima domácích pozorovatelů (převládaly mladé ženy, z nichž většina se na "vetřelce" z Česka zdvořile usmívala), vhodil lístek do průhledné urny, tedy spíše plastového kontejneru. "Zdá se to být v pořádku," konstatoval suše postarší pozorovatel z Británie a za doprovodu své tlumočnice odešel.

Zahraniční pozorovatel, ovládající Puškinův jazyk, na tom byl o poznání lépe. "Tak co, děvčata, jak to vypadá? Kolik lidí volí Nazarbajeva?" Dvojice Kazašek fungující u východu jako "exit poll" se smíchem odpovídala, že takovou informaci nemůže nikomu sdělit.

Lidé přicházeli i s malými dětmi na rukou. "Volby jsou u nás taková rodinná záležitost," řekla mladá Kazaška, která si jako pozorovatelka dělala za každý lístek vhozený do urny čárku. A ještě další specifikum zdejších voleb: na mnoha volebních místech rozprostřeli své zboží "stánkaři" nabízející nejen občerstvení, ale i různé cetky. "Tohle se mně osobně příliš nelíbí, ale taková už je tradice," komentoval to průvodce "přidělený" českému pozorovateli kazašským ministerstvem zahraničí.

A každý mladý volič, který přišel k urně poprvé, dostával od předsedkyně komise malý dárek. 

V samotné Astaně skoro nic nenapovídalo, že se volí hlava státu. Skoro žádné transparenty, občas nějaký menší plakát. Jako ten vedle pokladny u Oceaneria (obřího mořského akvária), kde se na voliče usmívá Nazarbajev vedle nápisu "K novým vítězstvím s vůdcem národa". 

Ale místní sami říkají, že sobota a neděle už byly "dny tišiny", tedy klidu. Už žádná agitace. V týdnech předcházejících volbám si jí užili víc než dost. Na veřejných shromážděních i na pracovišti. Možná nejvíc právě tam.

Nazarbajev a znova Nazarbajev. Na jeho kult návštěvník Astany naráží dost často. Bez jeho jména se neobejde snad žádný průvodcovský výklad. V Národním muzeu Kazachstánu jsou vystaveny mimo jiné jeho výnosy, jimiž byla zřízena národní měna – tenge. Lze tam také "listovat" v jeho elektronických knihách.

Stavbu 105 metrů vysoké věže Bajtěrek (znázorňující mystický Strom života) samozřejmě inicioval on. Stejně tak načrtl podobu oblouku "Věčný lid". Dal podnět k výstavbě Astanské opery, která byla otevřena v červnu 2013. Obrovské prostory jsou vyložené italským mramorem. A nad hlavním foyerem visí impozantní křišťálový lustr. "Váží 1600 kilogramů, byl dovozen z Česka a zde jsme ho dávali dohromady," vysvětlovala půvabná uvaděčka v červeném kostýmku. Vůbec, Kazaši si na červenou barvu velice potrpí. Symbolizuje vše dobré – sváteční náladu nebo lásku.

V samotné Astaně vyrostla spousta honosných a velice nákladných budov. Kolik vlastně stála výstavba této "středoasijské Dubaje", si nikdo netroufá odhadnout. "Mnoho peněz přišlo také z ciziny," zní jedna z neurčitých odpovědí.

V metropoli je stále dost míst, nad nimiž se tyčí stavební jeřáby. Prezident Nursultan Nazarbajev chce v roce 2017, kdy Kazachstán pořádá Světovou výstavu, svou mnohonárodnostní zemi předvést jako politicky stabilní a hospodářsky prosperující.